Podnoszenie kwalifikacji a rynek pracy
Konkurencja na rynku pracy jest duża. Uczelnie i szkoły zawodowe co roku wypuszczają nowych, ambitnych i pełnych zapału absolwentów. W Polsce pojawia się także coraz więcej migrantów – nie tylko z innych krajów Europy, ale także Afryki czy Indii. A niektórzy z nich są wykwalifikowanymi specjalistami w swoim fachu. Sposobem na to, aby zachować atrakcyjność na rynku pracy jest rozwój zawodowy oraz zdobywania nowych kwalifikacji. Może się to przysłużyć nie tylko do znalezienia zatrudnienia, ale także do awansu na aktualnym stanowisku pracy.
Dzisiejszy świat nie lubi stagnacji. Pędzi, rozwija się i zmienia. A my nie mamy wyjścia – musimy próbować za nim nadążyć. Dlatego tak ważny jest nieustanny rozwój i nabywanie nowych umiejętności.
Dwie drogi rozwoju zawodowego
W kwestii zdobywania nowych kwalifikacji i rozwoju zawodowego wyróżnić można dwie drogi. Pierwsza z nich to poszerzanie swoich kompetencji w zakresie naszej zawodowej specjalności. Zaletą takiego rozwiązania jest podniesienie swojej konkurencyjności w danym sektorze oraz wyrabianie sobie statusu eksperta w wybranej dziedzinie. Osoby, które konsekwentnie poszerzają wiedzę i umiejętności w swoim zawodzie z czasem zyskują całkiem spore szanse na objęcie wysokiego stanowiska lub rozwój własnej firmy.
Drugą drogą w rozwoju zawodowego jest zainwestowanie w kwalifikacje z zupełnie innej dziedziny niż nasza „podstawowa”. Zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia ogólny rozwój osobisty (poznawanie czegoś „nowego” zawsze wpływa na człowieka progresywnie) oraz znaczące zwiększenie szans na pracę w niestabilnych czasach. Cóż, w momencie, gdy wskutek zmian rynkowych jedna dziedzina okaże się „wypalona” zawsze mamy szansę poszukać źródła dochodu w drugiej.
Ilość osób chętnych na zdobywanie zupełnie nowych kwalifikacji zawodowych znacznie wzrosła po pandemii koronawirusa, która wywróciła naszą gospodarkę do góry nogami. Obecnie, dużą popularnością cieszą się kursy kosmetyczne, informatyczne oraz… rolnicze! Inwestowanie w ziemię rolną okazuje się dobrym sposobem na szalejącą inflację, a status rolnika niesie ze sobą spore korzyści, takie jakby chociażby ubezpieczenie KRUS, dotacje, wysokie odszkodowania za czynniki losowe czy dostępne kredyty dla rolników. Wielu „korposzczurów” zrezygnowało z pracy przy biurku dla pracy na gospodarstwie, gdyż po prostu okazało się to opłacalne.
Jak zdobywać nowe kwalifikacje?
Nowe kwalifikacje można rozwijać na różne sposoby. Jednym z nich jest oczywiście zapisanie się do szkoły branżowej lub też podjęcie studiów – zaocznych lub podyplomowych. I choć bez wątpienia takie kształcenie pozwoli na zdobycie wielu nowych umiejętności, to ma swoje wady: trwa długo, wymaga sporo czasu, wysiłku i nierzadko też wiąże się z wysokimi opłatami.
Wiele osób nie może sobie pozwolić na takie poświęcenie lub też po prostu nie chce. Sposobem na szybsze zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji są różnego rodzaju kursy zawodowe i doskonalące. Trwają one zazwyczaj krócej niż studia, a ich program bywa intensywny: uczestnik nabywa skondensowaną wiedzą i najbardziej kluczowe umiejętności, które szybko będzie mógł wdrożyć w życie po zakończeniu kształcenia.
Zaleta kursów online
Metodą, która zdobywa obecnie coraz większą popularność jest szkolenie przez Internet. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczność: nierzadko słuchacz może z łatwością dostosować harmonogram zajęć do swoich możliwości, nie traci też czasu na kłopotliwe (i czasami kosztowne) dojazdy. Kurs przez Internet nie ogranicza nas też terytorialnie – a do tej pory, aby zyskać kwalifikacje z określonej dziedziny, nierzadko trzeba było udawać się do placówki oświatowej w innej części Polski.
Jeszcze przed pandemią szkolenie przez internet uznawane było za gorszą metodę edukacji. Znów, wiele zmieniła tutaj pandemia koronawirusa, która nauczyła nas funkcjonować zdalnie. Dziś wiadomo, że zdalne kształcenie może być tak samo efektywne jak kształcenie stacjonarne oraz znacznie wygodniejsze. Wiele certyfikowanych kursów odbywa się już wyłącznie online, a liczba chętnych taką formą edukacji rośnie.
Nie ma wątpliwości, że kursy i szkolenia online to dobra, stosunkowo tania oraz wygodna metoda na podniesienie obecnych kwalifikacji zawodowych lub zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Warto rozważyć inwestycję właśnie w taką formę kształcenia, aby podnieść swoją konkurencyjność i atrakcyjność na rynku pracy. Nie można też zapominać po prostu o inwestycji w siebie – każdy rozwój jest dobry i może nam dać wiele dobrego, także na poziomie osobistym i prywatnym!
Klucz do sukcesu w nowoczesnym rolnictwie: Sprawdzone środki ochrony roślin