Dlaczego odrobaczanie zwierząt jest tak istotne?

odrobaczanie zwierząt
Dlaczego odrobaczanie zwierząt jest tak istotne? fot. Elanco Poland
Niejedną osobę na hasło „robaki” przechodzi dreszcz. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pasożyty u zwierząt domowych to dość częsta dolegliwość, z którą na szczęście można sobie radzić. Zarażony robakami może być każdy pies lub kot, nawet ten, który przez większość czasu smacznie śpi na kanapie.

Pasażerom na gapę dziękujemy!

Nie ma co się łudzić, że naszego ukochanego zwierzaka to nie dotyczy. W przypadku pasożytów wewnętrznych lepiej działać profilaktycznie stosując tabletki na odrobaczanie dla psów oraz tabletki na odrobaczanie dla kotów niż zareagować zbyt późno. Trzeba mieć na uwadze, że pasożyty mogą być źródłem wielu chorób, które stanowią zagrożenie nie tylko dla naszego pupila, ale także dla pozostałych domowników, zwłaszcza dzieci.

Jak dochodzi do zarażenia?

Jajeczka robaków można spotkać wszędzie – w wodzie, glebie, nawet niepozorne polowanie na ptaki lub małe gryzonie może skończyć się zakażeniem. Jajeczka i larwy pasożytów mogą być przenoszone także na butach i ubraniach, dlatego zachorować może nawet niewychodzący z domu kot.

Kiedy odrobaczać po raz pierwszy?

Na robaki szczególnie narażone są szczenięta i kocięta, które mogą zlizywać larwy ze skóry swojej mamy. Pierwszy preparat na odrobaczanie psa powinno się podać już dwutygodniowym szczeniakom i regularnie co trzy tygodnie powtarzać tę czynność przez cały okres karmienia mlekiem matki. Kociętom po raz pierwszy należy podać preparat na odrobaczanie kota w 5 tygodniu życia, a następnie odrobaczać je co kolejnych 5 tygodni. Ważne, aby jednocześnie z pierwszym odrobaczaniem szczeniąt i kociąt nie zapominać o odrobaczeniu karmiących je mam.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Odrobaczanie dorosłych zwierząt

Dorosłe psy i koty powinno się odrobaczać regularnie co 3 miesiące, czyli 4 razy do roku. W przypadku, gdy istnieje wysokie ryzyko zarażenia pasożytami oraz gdy zwierzę przebywa w otoczeniu dzieci, zalecane jest podawanie preparatów na odrobaczanie raz w miesiącu.

Czym odrobaczać?

Właściwe środki oraz dawkowanie najlepiej dobierze lekarz weterynarii po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Na rynku dostępne są różne produkty odrobaczające – pasty doustne, tabletki na odrobaczenie, zawiesiny doustne oraz preparaty do zakrapiania na kark. dlatego każdy znajdzie coś co przypadnie jego pupilowi do gustu.

Jak rozpoznać, że zwierzak jest nosicielem?

Zatruty pasożytami organizm nie pozostaje obojętny na ich wpływ dlatego warto mieć swojego pupila na oku. Zarażony pies, czy kot może być osowiały, mieć matową sierść, częste biegunki, a nawet mimo dużego apetytu można zaobserwować u niego spadek masy ciała. Typowym objawem zwłaszcza u psów jest świąd odbytu, objawiający się „saneczkowaniem”. To ważne znaki sugerujące, że już najwyższy czas wybrać się ze swoim psem lub kotem do weterynarza po odpowiedni preparat na odrobaczanie.

Tekst: Elanco Poland

Sprawdź co może Ci się przydać na fermie