Choroby grzybicze w sadzie. Czy można ich uniknąć wykorzystując preparaty mikrobiologiczne?

Choroby grzybicze w sadzie

Choroby wśród upraw sadowniczych nie są często spotykanym zjawiskiem. Co roku sadownicy borykają się z różnymi problemami z nimi związanymi, które mają wpływ na opłacalność upraw. Obecne zmiany klimatu oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne dodatkowo wpływają na osłabienie działania środków ochronnych roślin. Pozostałości po opadających liściach, choć korzystne ze względu na możliwość odżywienia gleby, mogą również sprzyjać powstawaniu różnych chorób grzybowych. Jak skutecznie poradzić sobie z tymi problemami? Mamy na to skuteczne rozwiązanie.

Pożyteczne bakterie w sadownictwie i ich wpływ na rośliny

Pożyteczne bakterie w sadownictwie i ich wpływ na rośliny

Ceny produktów stosowanych do produkcji nawozów i środków ochronnych znacząco wzrosły, co ma wpływ także na zdecydowane zwiększeni kosztów produkcji upraw. Dlatego też warto wykorzystywać naturalne możliwości roślin, które pozwalają znacząco zmniejszyć koszty oraz zapewnić odpowiednią podaż niezbędnych składników pokarmowych. Kluczowym etapem jest wykorzystanie procesu mineralizacji. Jest to doskonale znany nam rozkład resztek organicznych, który wpływa na podniesienie zawartości próchnicy w glebie. W tym procesie w naturalny sposób do gleby trafia wiele składników odżywczych, które mają ogromne znaczenie ze względu na wzrost i rozwój roślin.

Proces rozkładu roślin wymaga czasu

Warto podkreślić, iż na efektywność mineralizacji wpływ ma wiele czynników, takich jak między innymi:

  •  odpowiedni poziom pH gleby,
  • rozdrobnienie resztek materii,
  •  odpowiednia ilość wody oraz wilgoci.

Proces rozkładu roślin wymaga czasu, najczęściej od roku do nawet dwóch lat. Jednak przetrzymywanie nagromadzonej materii organicznej może sprzyjać powstawaniu chorób grzybowych, które negatywnie wpływają na kondycję roślin.

Produkty mikrobiologiczne – jakie zapewniają możliwości?

Szybszy rozkład gleby oraz związane z tym procesem korzyści zapewni nam wykorzystanie odpowiednich szczepów bakterii. Spotkać możemy je w składach preparatów, takich jak Elbio Terra Ivo, które wykorzystują działanie pożytecznych mikroorganizmów, wpływających na podniesienie jakości gleby. W produkcie tym  znajduje się aż 11 różnych szczepów bakterii, wpływających na proces mineralizacji materii. Dzięki nim również zdecydowanie zmniejsza się ilość chorobotwórczych patogenów, które pozbawione pozostałości organicznej nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. To z pewnością pozytywnie wpływa na zmniejszoną ilość chorób atakujących uprawy, a odpowiednia ilość składników odżywczych i wody wspiera naturalną odporność roślin. Rozkład liści w sadzie ma wpływ na zwiększenie zawartości próchnicy w glebie, która skutecznie magazynuje wodę oraz dostarcza niezbędne składniki. Im więcej jej w danej ziemi, tym jest żyźniejsza i bardziej zasobna, a to jednoznacznie przekłada się na uzyskane rezultaty.

Produkty mikrobiologiczne wpływają pozytywnie również na rozkład resztek i pozostałości pestycydów. Częstym problemem wśród roślin sadowniczych i uprawnych jest wykazywanie przez nie fitotoksyczności związanej z obecnością magazynowanych herbicydów w roślinach. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich preparatów możemy pozbyć się tych problemów.

Lepsza gleba w sadzie to same korzyści

Rola gleby w sadzie jest niezwykle istotna. To od niej zależy prawidłowy wzrost, rozwój oraz owocowanie roślin. Warto więc naturalnie wspierać ją i poprawiać jej żyzność. Pomocne w tym mogą okazać się pożyteczne mikroorganizmy, które znajdziemy w produktach mikrobiologicznych takich jak Elbio Terra Ivo

Poprawa żyzności gleby to proces wieloetapowy i stosunkowo skomplikowany, który wymaga zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Takim z pewnością będzie wykorzystanie profesjonalnych preparatów mikrobiologicznych, które znajdziemy w ofercie www.frusto.pl. Pożyteczne bakterie w sadownictwie mają duży wpływ na przyspieszenie naturalnych procesów mineralizacji materii organicznej, która wpływa pozytywnie na rozwój i wzrost roślin. Warto więc wykorzystać naturalne możliwości roślin, bez konieczności stosowania sztucznych środków odżywczych.