Skuteczna ochrona upraw gwarantuje wysokojakościowe plony.
Sprawdź, jakie szkodniki i chwasty dominują na plantacjach w obecnym sezonie wiosenno-letnim. Jakie środki ochrony roślin stosować, by efektywnie zwalczyć agrofagi?
Szkodliwy wpływ chwastów i szkodników
Wszelkie szkodniki i chwasty stanowią poważne zagrożenie dla wielkości oraz jakości plonu, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji.
Chwasty są konkurencją dla upraw i ograniczają dostęp do składników odżywczych, wody, przestrzeni czy światła. Negatywnie oddziałują na wzrost i rozwój roślin. Ponadto często są żywicielami dla organizmów chorobotwórczych i szkodników. Co więcej, przykładowo przytulia czepna utrudnia zbiór, ponieważ jej nasiona zanieczyszczają plony, które nie mogą być przeznaczone na cele konsumpcyjne, a jedynie paszowe.
Z kolei szkodniki oprócz oczywistych szkód jakie powodują, czyli uszkodzenia i zniekształcenia części roślin, przenoszą często również czynniki chorobotwórcze, w tym szkodliwe wirusy.
Jakie chwasty dominują wiosną 2021?
Chwasty rozwijają się doskonale bez względu na warunki atmosferyczne. W obecnym sezonie nic nie wskazuje na to, by problem z niepożądanymi roślinami miał być mniejszy niż w latach poprzednich. Plantatorzy rozpoczęli już walkę z licznymi gatunkami uciążliwych chwastów dwuliściennych, takimi jak: komosa biała, rdest powojowaty, jasnota różowa, przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, rumianek pospolity, maruna bezwonna, niezapominajka polna czy tasznik pospolity oraz wiele innych.
Jakie szkodniki atakują plantacje?
Jeżeli chodzi o szkodniki, które żerują na plantacjach, to wiosną występował problem z nalotami chowacza brukwiaczka na uprawy rzepaku oraz słodyszka rzepakowego. Obecnie od początku kwitnienia i zawiązywania łuszczyn obserwuje się bardzo dużo szkodników łuszczynowych, czyli chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika, które powodują wielorakie szkody rzutujące na poziom plonowania (a rzepak ma dobrą cenę). Szczególnie niebezpieczne dla kształtującego się plonu rzepaku są larwy tych osobników.
Natomiast uprawy zbóż ozimych atakowane są przez skrzypionkę zbożową. Dorosła postać chrząszcza nie stanowi poważnego zagrożenia, ale wkrótce z jaj złożonych przez samice wylęgną się żarłoczne larwy, które żywią się tkanką miękiszową liści zbóż, a w miejscach uszkodzeń mogą się rozwijać patogeny chorobotwórcze.
Wkrótce można się też spodziewać nalotów chrząszczy stonki ziemniaczanej na plantacje ziemniaka. Uprawy kukurydzy zagrożone są atakiem omacnicy prosowianki, czyli najgroźniejszego szkodnika tych roślin. Nieuniknione jest również pojawienie się mszyc.
Ochrona roślin w sezonie wiosna lato 2021
Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozwoju chwastów i żerowania szkodników są zabiegi herbicydowe oraz insektycydowe. Regularna lustracja upraw pozwoli wybrać odpowiednie środki ochrony roślin pod kątem substancji aktywnych dobranych do konkretnych chwastów i szkodników. Im szybsza reakcja, tym zdrowsze i wyższe będą plony.
Trzeba też pamiętać, że Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania wielu substancji aktywnych, m.in z grupy neonikotynoidów, chloropiryfos, dimetoat czy tiachlopryd. Dlatego warto wybrać skuteczne herbicydy i insektycydy od ProAgri, producenta preparatów opartych o sprawdzone i skuteczne rozwiązania.
TopGun do skutecznego zwalczania szkodników
Top Gun 050 CS zawiera lambda-cyhalotrynę, czyli sprawdzoną substancję czynną z grupy pyretroidów (50 g/l (4,81%). Ponadto wyróżnia się innowacyjną formulacją mikrokapsuł, która gwarantuje długie działanie i stopniowe uwalnianie związków. Co ważne, formulacja CS jest mniej szkodliwa dla owadów pożytecznych. Zaletą preparatu jest niska dawka stosowania: 75 – 100 ml.
Insektycyd działa kontaktowo (wnika przez naskórek szkodników) oraz żołądkowo (poprzez drogi pokarmowe szkodników wraz z elementami spożywanej rośliny). Na roślinę oddziałuje natomiast powierzchniowo.
Top Gun 050 CS ma szerokie zastosowanie do efektywnej ochrony upraw m.in ziemniaka, rzepaku, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, kukurydzy czy buraka cukrowego. Zwalcza szkodniki gryzące i ssące, takie jak:
- mszyce
- skrzypionki
- chowacze
- pchełkę rzepakową
- słodyszka rzepakowego
- omacnicę prosowiankę
- stonkę ziemniaczaną
- szarka komośnika
- śmietkę kapuścianą.
Warto dodać, że TopGun może być stosowany jako dodatek do zabiegów fungicydowych, w tym na tzw. płatek w rzepaku. Zalecana dawka to 150 ml w połączeniu z fungicydem. Ponadto jest dobrym komponentem do mieszanin zbiornikowych z acetamiprydem.
BlueSky i SunLight – herbicydy do zwalczania chwastów
Do zwalczania chwastów polecane są herbicydy selektywne o działaniu układowym – BluSky 500 WG oraz SunLight 50 SC, które eliminują uciążliwe gatunki chwastów i są bezpieczne dla roślin uprawnych. Przy tym mają długi termin stosowania i mogą być wykorzystane do poprawek w zbożach ozimych, jak również do spóźnionych zabiegów herbicydowych.
BluSky zawiera 2 substancje czynne: metsulfuron metylu oraz tribenuron metylu, które mają działanie systemiczne. Wnikają przez liście oraz w mniejszym stopniu przez korzenie chwastów i wstrzymują ich dalszy wzrost. Herbicyd skutecznie zwalcza:
- bodziszek drobny
- chaber bławatek
- mak polny
- samosiewy rzepaku
- chwasty rumianowate
- fiołek polny
- jasnota różowa
- tasznik pospolity
- tobołki polne.
Natomiast SunLight 50 SC w składzie zawiera substancję czynną florasulam, która jest pobierana głównie przez liście chwastów, a następnie dociera także do korzeni, przez co blokuje pobór wody. Preparat skutecznie eliminuje:
- przytulię czepną
- mak polny
- rdest powojowaty
- gwiazdnicę pospolitą
- tasznik pospolity.
W celu kompleksowego zwalczania najbardziej uciążliwych chwastów, należy zastosować mieszaninę preparatów SunLight 50 SC i BluSky 500 WG. W połączeniu dają szerokie spektrum działania i sumaryczną skuteczność większą, niż w przypadku aplikacji osobnej.
Tekst: ProAgri