Oznakowanie świń ma bardzo istotne znaczenie z perspektywy zapobiegania zagrożeniom epidemiologicznym wśród zwierząt hodowlanych.
Informacje na temat nowych zwierząt w stadzie oraz zmniejszeniu jego liczebności są gromadzone i analizowane przez ekspertów. Mają one szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na danym obszarze stwierdzono przypadki chorób zakaźnych zwierząt, np. afrykańskiego pomoru świń. Zaniedbanie obowiązków okolczykowania i zgłoszenia do ARiMR to nie tylko nieprzestrzeganie przepisów prawa administracyjnego. Hodowca trzody chlewnej naraża w ten sposób swoją działalność oraz interesy innych hodowców.
Oznakowanie prosiąt
Oznakowanie wymagane przez nowelizowaną ustawę ma postać kolczyka zakładanego na lewą małżowinę uszną. Kolczyk zawiera takie informacje, jak numer siedziby stada urodzenia. Dodatkowo, rolnik powinien zgłosić fakt oznakowania prosięcia kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na dopełnienie tego obowiązku ma tylko 7 dni.
Oznakowanie świń w formie tatuażu
W praktyce, świnie po urodzeniu często są transportowane do innej siedziby stada. Jeżeli przebwa tam dłużej niż 30 dni, samo oznakowanie kolczykiem jest niewystarczające. Trzeba dodatkowo oznakować świnię tatuażem z numerem tej nowej siedziby. Obowiązek powinien być dopełniony zanim zwierzę zostanie przetransportowane do innego miejsca. Podobnie jak w powyższym przypadku fakt oznaczenia tatuażem należy zgłosić w ciągu 7 dni kierownikowi biura powiatowego ARiMR.
7 – dniowe terminy są standardem
Obowiązek zgłoszenia określonych informacji do ARiMR w większości przypadków musi zostać dopełniony w ciągu 7 dni. Przed nowelizacją rolnik miał 30 dni na zgłoszenie informacji o zdarzeniu, które spowodowało zmniejszenie lub zwiększenie liczebności stada. Obecnie termin ten wynosi zaledwie 7 dni. Od tego standardu jest jednak wyjątek. Jeżeli występuje zagrożenie chorobą zakaźną zwierzęcia, albo zdiagnozowano jej przypadki obowiązek ten trzeba dopełnić w ciągu 24 godzin. Chodzi o to, żeby odpowiednie służby miały jak najszybciej informacje ważne z perspektywy zapobiegania zagrożeniom epidemiologicznym.
Kolczyki tylko od określonych dostawców
Agencja Restrukturyzacji i Mienia Rolnego zawiera umowy z określonymi dostawcami, którzy spełniają warunki przewidziane prawem, a dokładniej mówiąc – ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dostawcy dostarczają nie tylko kolczyki i ich duplikaty, ale również kolczyki z elektronicznymi identyfikatorami i czytniki takich identyfikatorów.
Aktualna lista dostawców znajduje się w najbliższym powiatowym biurze agencji. Wszelkie reklamacje odnośnie do zamówionego oznakowania należy zgłaszać właśnie do odpowiedniego biura, a nie bezpośrednio do dostawcy.
Tekst: Magdalena Lisek