Przechowywanie żywności w gastronomii — te zasady musisz znać

Przechowywanie żywności w gastronomii
Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych w gastronomii jest nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy bowiem od rodzaju żywności i tego, w jakich warunkach może być ona magazynowana. Jest to ważnie nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z konieczności dostarczenia klientom posiłków jak najwyższej jakości. Niewłaściwie przechowywanie żywności może doprowadzić do strat finansowych.

Odpowiednie opakowania to absolutna podstawa 

Przede wszystkim żywność może być magazynowana wyłącznie w odpowiednich pojemnikach. Obecnie na rynku spożywczym wykorzystuje się najczęściej rozwiązania proekologiczne, czyli opakowania, które mogą być przetworzone w procesie recyklingu. Mowa tutaj o pojemnikach z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe wiadro 25l, które pozwala przechowywać żywność przez dłuższy czas, zapewniając przy tym szczelność i odporność na wilgoć (zapoznaj się z ofertą producenta wiader plastikowych na stronie: https://www.plast-box.com/wiadro-okragle-11-2500-bis/). Plastikowe opakowania do żywności nie zmieniają smaku, zapachu czy składu produktów spożywczych.

Warto pamiętać, że w gastronomii niesamowicie istotna jest także inwestycja w urządzenia chłodnicze czy specjalne lodówki. Dzięki nim możemy kupić więcej artykułów spożywczych i zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Przechowywany w ten sposób towar może być z powodzeniem sprzedawany klientom bez większych obaw związanych ze stratą jakości smaku. Lokal gastronomiczny w urządzeniach chłodniczych może przechowywać ryby, mięso, owoce czy dania gotowe. Sposób przechowywania żywności zależy jednak od jej rodzaju — niektóre produkty mogą być magazynowane w specjalnie do tego wydzielonych strefach.

Zasady przechowywania żywności w gastronomii

Każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać magazyn, w którym można przechowywać napoje, alkohole, produkty suche, mięso i ryby czy warzywa i owoce. Co więcej, produkty, które mogą swoim zapachem zmieniać smak innych artykułów spożywczych, powinny być przechowywane osobno (mowa np. o ogórkach kiszonych — te najlepiej zamknąć w plastikowych wiaderkach z pokrywką, które zapewnią szczelność i odpowiednią ochronę). Każdy produkt powinien być też poprawnie etykietowany, dzięki czemu pracownicy będą mogli łatwiej go zlokalizować w magazynie. Należy także oddzielić produkty bez laktozy czy glutenu od tych, które posiadają je w swoim składzie. W przeciwnym razie narazimy klienta na poważne konsekwencje reakcji alergicznych.

Każdy produkt powinno przechowywać się w sposób, który zapewni mu jak najdłuższą świeżość i bezpieczeństwo. Warzywa czy owoce powinno się trzymać w suchych miejscach w temperaturze od 5 do 9 stopni Celsjusza. Mięso oraz ryby — w chłodniach lub zamrażarkach, choć surowych produktów nie zaleca się przechowywać dłużej niż 3 dni. Napoje gazowane oraz wina czerwone powinny być schłodzone do ok. 15 stopni Celsjusza.

Ponadto pracownicy lokalu gastronomicznego muszą być przeszkoleni w zakresie obsługi urządzeń chłodniczych, a magazyn powinien być na bieżąco monitorowany zarówno pod względem higieny, jak i aktualnej temperatury. Dzięki temu będą oni mogli zareagować błyskawicznie w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Artykuł sponsorowany