Pojenie bydła – odpowiednie poidła dla bydła
Podczas hodowli bydła musimy zaopatrzyć nasze zwierzęta w odpowiednią ilość wody dobrej jakości. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem jest nieograniczony dostęp do wody przez całą dobę. W ten sposób bydło nie będzie narażone na stres niedopojenia i stanie się znacznie bardziej wydajne (krowy mleczne z nieograniczonym dostępem do wody są wydajniejsze nawet o 15%). Aby nasze zwierzęta miały nieograniczony dostęp do wody musimy wyposażyć budynek inwentarski w poidła samoczynne. Są one dostępne między innymi w sklepie internetowym Poltech Parts, który oferuje różnego rodzaju poidła dla bydła. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje tego urządzenia:
- Poidła miskowe z językiem – woda w tym urządzeniu jest nalewana na bieżąco, dzięki czemu zwierzęta mają ciągły dostęp do świeżej wody. Tego typu poidła podłącza się do zbiornika wody, który może być wyposażony w system grzewczy (odpowiednia temperatura wody w zimie).
- Poidła podgrzewane – wyposażone w grzałkę, która gwarantuje, że woda nie zamarznie podczas mrozów w zimie.
- Poidła pastwiskowe – składają się z głównego zbiornika wody oraz poideł, które rozmieszczone są na około zbiornika.
Pojenie bydła – ile wody potrzeba?
Pamiętajmy, że takie zwierzęta jak krowy mleczne potrzebują bardzo dużo wody do prawidłowego rozwoju. Oblicza się, że do wytworzenia jednego litra mleka, krowa potrzebuje trzy litry wody. Natomiast podczas szczytowego okresu laktacji krowy spożywają około 23 kilogramy suchej masy. Oznacza to, że dzienne zapotrzebowanie takich krów na wodę często przekracza 150 litrów! Krowy piją wodę niezwykle szybko – często nawet 20 litrów na minutę. Jeżeli mają ograniczony dostęp do wody, zwierzęta te piją wolniej, przez co wytwarzają mniej mleka. W ciągu dnia bydło najczęściej pije około osiem razy dziennie, natomiast w ciągu nocy dwa razy. Pamiętajmy, aby bydło miało nieograniczony dostęp do wody. Ciele ważące 80 kilogramów, które bardzo spragnione znajdzie źródło wody, może wypić nawet 30 litrów! Może spowodować to niewydolność nerek i dalsze komplikacje zdrowotne naszych zwierząt. Najwięcej wody piją krowy podczas jedzenia oraz bezpośrednio po udoju. Musimy więc zapewnić nieograniczony dostęp do wody dla bydła zarówno w budynkach inwentarskich, jak i na pastwiskach.
Pojenie bydła – jaka woda?
Nieograniczony dostęp do wody to nie jedyna zasada odpowiedniego pojenia bydła. Bardzo ważnym aspektem jest również jej jakość i temperatura. Optymalną temperaturą wody, której bydło będzie piło najwięcej, jest 8-15 stopni Celsjusza. W ten sposób ograniczymy również rozwój bakterii w wodzie. Należy pamiętać, że bydło jest bardziej wrażliwe na zanieczyszczoną wodę niż ludzie! Pijąc brudną i skażoną wodę, narażamy nasze zwierzęta na groźne choroby. Aby uniknąć zanieczyszczeń, należy codziennie czyścić wszystkie poidła. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze na zwalczanie chorób bydła. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wody, którą podajemy naszym zwierzętom, najlepiej pobrać jej próbkę i przesłać do specjalistycznych badań (najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wody z ujęcia wodociągowego). Dzięki temu będziemy pewni, że odpowiednio poimy bydło i nasze zwierzęta będą się zdrowo i prawidłowo rozwijać.
Poidła dla bydła – podstawowe wymagania
Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępna jest szeroka oferta poideł dla bydła. Należy jednak kupować wyłącznie takie urządzenia, które spełniają wszelkie normy. Po pierwsze, wszelkie poidła muszą posiadać solidną konstrukcję, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne (często spowodowane przez bydło). Jeżeli zdecydujemy się na poidła metalowe, pamiętajmy, że należy sprawdzić, czy są one odporne na korozję. Jeżeli poidła są wykonane z tworzywa sztucznego, nie może ono być niebezpieczne dla zwierząt. Kolejnym aspektem jest powierzchnia – aby jak najłatwiej czyścić poidła, muszą one posiadać gładką powierzchnię, z której łatwo zmyć zanieczyszczenia. Krawędzie poidła muszą być zaokrąglone (nie zagrażają wówczas zwierzętom). Pamiętajmy również o łatwym i funkcjonalnym montażu poideł na ścianach. W tym celu poidła powinny być wyposażone w solidną konstrukcję, która nadaje się do tego typu montażu.
Mamy nadzieję, że wiedzą już Państwo w jaki sposób odpowiednio poić bydło. Szeroka oferta dotycząca urządzeń hodowlanych zamieszczona jest w sklepie internetowym Poltech Parts – https://poltechparts.pl/zootechnika. Firma oferuje niezwykle różnorodne produkty, niezbędne przy hodowli bydła, trzody chlewnej, koni itp.
Tekst: Poltech Grzegorz Ryziński