Kwiecień plecień tak przeplata – trochę zimy, trochę lata.Niemniej dla rolnika kwiecień jest miesiącem początku prac rolnych, albo co najmniej przygotowań do polowych prac.
W kwietniu dokonuje się pierwszych zasiewów. Po przeschnięciu gleby musi zostać ona odpowiednio przygotowana dla roślin jarych – zbóż i roślin strączkowych.
Wywóz obornika i osuszanie zastoisk wody
W kwietniu można rozpocząć wywóz obornika oraz gnojowicy. Przed niektórymi rolnikami stoi trudne zadanie osuszenia zastoisk wody na polach. Już w drugiej połowie kwietnia rozpoczynają się siewy, więc z nawożeniem, włókowaniem i bronowaniem lepiej nie zwlekać.
Najpierw rośliny strączkowe, później mieszanki strączkowo – zbożowe
Rośliny strączkowe są zasiewane jako pierwsze – trzeba poświęcić trochę uwagi ich nasionom, które powinny być odpowiednio zaprawione tuż przed siewem. Ochronę przed zachwaszczeniem zapewnią opryski chwastobójcze dokonane jeszcze przed wschodami roślin.
Azot na początku okresu wegetacji
Okres wegetacji roślin rozpoczyna się w marcu– wtedy zaleca się zastosować startową dawkę azotu. Jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić wcześniej można zasilić azotem jeszcze w kwietniu. Azot jest niezbędny dla zbóż ozimych, a podany na początku wiosennej wegetacji wpłynie optymalnie na jakość plonów, a dokładniej mówiąc na wielkość kłosów, które kształtują się właśnie w tym okresie.
Bronowanie ozimin nie zawsze możliwe
Częstą praktyką stosowaną przez rolników jest bronowanie ozimin, żeby przewietrzyć wierzchnią warstwę gleby i nie dopuścić do gnicia obumarłych roślin. Nie zawsze jednak można przeprowadzić taki zabieg. Przed bronowaniem i po jego przeprowadzeniu nie wolno wykonywać oprysków – trzeba odczekać 7 dni. Zabiegu nie można też przeprowadzić tego zabiegu w czasie przymrozków.
Zwalczanie chwastów i kretowisk
Właściciele plantacji, na których nastąpiło znaczne wypadnięcie roślin, powinni zadbać odpowiednio wcześnie o staranne zwalczanie chwastów – na takich plantacjach nasilenie zachwaszczenia jest zawsze wyższe. Nie wolno zapominać o łąkach – uprawki pielęgnacyjne prowadzone na takich obszarach w okresie marca polegają zwykle na likwidacji kretowisk oraz na wałowaniu i ewentualnie – na wywożeniu nawozów organicznych.
W gospodarstwie ekologicznym kwiecień wygląda inaczej
Ekologiczni rolnicy nie mogą pozwolić sobie na zaprawianie chemiczne nasion, ani na opryski chwastobójcze bezpośrednio po siewie nasion strączkowych. Alternatywnymi zabiegami zgodnymi z zasadami ekologicznego rolnictwa są mechaniczne usuwanie chwastów poprzez lekkie bronowanie przed wschodem roślin oraz zaprawianie nasion wapnem hydratyzowanym, stosując 2 kg proszku na 100 kg materiału siewnego.
Sadownicy też zabierają się do pracy
Kwiecień jest też pracowitym miesiącem dla właścicieli sadów owocowych. Poza rekomendowanym ściółkowaniem gleby wokół krzewów i drzew oraz cięcia owocujących krzewów jagodowych, konieczne jest przeprowadzenie cięcia formującego oraz prześwietlenia drzew – jabłoni, śliw i grusz. Po każdym cięciu trzeba pokryć ranę odpowiednią maścią zapobiegającą infekcjom grzybiczym. W drugiej połowie kwietnia trzeba przyciąć drzewka owocowe, które zostały posadzone jesienią. Pod koniec miesiąca można już sadzić drzewka i krzewy owocowe.
Tekst: Magdalena Lisek