Fungicydy – co to jest?
Fungicydy – środki ochrony roślin z grupy pestycydów. Zawarte w nich substancje służą zwalczaniu chorób, wywoływanych przez grzyby. Aby zwiększyć efektywność ich działania, producenci stosują m.in. substancje organiczne, nieorganiczne i środki biochemiczne, które nakierowane są na zwalczanie wszelkich patogenów.
Docelowo preparaty mają na celu powstrzymywać rozwój grzyba – zarówno na pewien czas, jak i trwale. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, kluczowe jest dobranie odpowiedniej dawki preparatu i słusznych proporcji substancji czynnych.
Rodzaje fungicydów
Pojawiające się choroby grzybowe wymagają szybkiego rozpoznania i jeszcze szybszego zastosowania odpowiednich środków. Aby ułatwić ten wybór – wprowadzono podział, który ma pomóc w wybraniu najskuteczniejszych preparatów.
- Kontaktowe – tj. fungicydy nie wnikają do organizmu rośliny, zamiast tego utrzymują się wyłącznie na jej powierzchni. Docelowo więc zwalczają grzyby w miejscu kontaktu z substancją czynną. Przy stosowaniu tego typu środków istnieje ryzyko wypłukiwania, na skutek np. nagłych opadów deszczu czy dużej wilgotności powietrza (z tego też względu fungicydy kontaktowe najczęściej podaje się cyklicznie, w kilku partiach).
- Systemowe – substancje wnikają do rośliny szlakiem: gleba – korzenie/liście – pozostałe części. Środki te stopniowo rozprowadzane są po całym organizmie, dzięki temu cieszą się większą skutecznością i uznaniem w oczach rolników i ogrodników.
Co ważne – na sklepowych półkach znajdziesz także fungicydy ochronne, które stosuje się zapobiegawczo.
Jakie fungicydy stosować?
Sposób stosowania preparatów w dużej mierze zależy od gatunku uprawianych roślin oraz od zaobserwowanej choroby grzybowej. Mając na względzie te zmienne – nie trudno zgadnąć, że na rynku znajduje się ogrom różnorodnych produktów. Każdy z nich bazować może na innych substancjach czynnych.
Tak oto w przypadku grzybów zaobserwowanych na drzewach lub krzewach, warto stosować związki z grupy antrachinonów, anilinopirymidyn (cyprodynil), ftalimidów (kaptan). W przypadku roślin zielnych, lepiej sprawdzą się preparaty na bazie cyprodynil z fludioksonilem (te stosuje się np. na szarą pleśń i zgniliznę twardzikową). Zboża z kolei najlepiej „współpracują” na mieszankach prochlorazu z flutriafolem, które zwykle stosuje się w terminie T1. W przypadku T2 – postaw na zoksystrobinę łączoną z tebukonazolem i flutriafolem,
Uwaga! Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń i obostrzeń, umieszczonych na opakowaniu. Zanim zastosujesz dany preparat, zwróć uwagę na informacje dot. karencji, dawki, metody stosowania oraz ewentualnych skutkach ubocznych, wynikających z zastosowanych substancji czynnych.
Artykuł sponsorowany