Berberys – ozdoba ogrodu

berberys

Już w Babilonie i Indiach stosowano ich owoce. W średniowieczu, za sprawą świętej Hildegardy, odkryto ich lecznicze działanie w przypadkach malarii i żółtaczki. Są istną bombą witaminową, przede wszystkim C i E, zbawiennie działają na dolegliwości żołądkowe i wspomagają odchudzanie. Berberysy to skromne i z pewnością niedoceniane krzewy, które uatrakcyjniają ogród o każdej porze roku, a jesienią przeobrażają się w prawdziwą paletę barw.

Berberys to krzew ozdobny i owocowy z rodziny berberysowatych, który, w zależności od odmiany, rośnie do około 2 metrów wysokości. Ma cierniste pędy i drobne, zielone liście, a jesienią wytwarza dekoracyjne, czerwone owoce. Na atrakcyjność krzewów składa się ich gęsty pokrój, finezyjne listki, które jesienią się przebarwiają, piękne kwiaty, a także czerwone owoce, które towarzyszą roślinom od momentu pojawienia, aż do końca roku.

Berberysy mają wielorakie zastosowanie w ogrodach. Można sadzić je pojedynczo, jako dodatek do kompozycji z innymi roślinami lub w grupach, np. jako żywopłot. Są bardzo łatwe w uprawie, preferują ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska, tolerują każdy rodzaj podłoża, szkodzi im jedynie nadmierna wilgoć. Berberysy należy sadzić między połową jesieni, a początkiem wiosny. Rośliny nie wymagają regularnego przycinania. Po roku od zasadzenia należy jedynie przyciąć pędy o 1/4 wysokości, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Jeżeli berberysy pełnią funkcję żywopłotu, formuje się je po zakończeniu kwitnienia.

Krzewy berberysów dzielą się na berberysy wysokie, berberysy pośrednie i berberysy karłowe.

Berberysy wysokie

Berberys Atropurpurea – jedna z najczęściej sadzonych odmian. Dorasta do 1,5 m, a wybierany jest ze względu na efektowny wygląd. Zdobi ogród podczas lata i jesieni, przebarwiając się od koloru purpurowego, do jaskrawej czerwieni. Jest krzewem wolno-rosnącym, mrozoodpornym i nie mającym szczególnych wymagań glebowych. Lubi słoneczne stanowiska. Polecany jest na żywopłoty.

Berberys ottawski Superba – bardzo obszerny krzew, dorastający do 4 m wysokości i podobnej rozpiętości. Jego liście mają piękną, ciemnoczerwona barwę z niebieskim nalotem. Kwitnie w maju, wydając żółte kwiaty, a później na ich miejscu pojawiają się jasnoczerwone owoce. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.

Berberys thunberga Red Pillar – atrakcyjny, wąski i elegancki krzew z wyprostowanymi pędami. Osiąga maksymalną wysokość do 2 m. Rośnie wolno, z wiekiem rozkładając pędy na boki. Jego liście są dwukolorowe – od góry czerwone, na spodzie ciemno-zielone, a pędy ciemno-czerwone. Kwitnie w maju, wydając żółto-czerwone kwiaty.

Berberysy pośrednie

Berberys thunberga Aurea – krzew o kulistym pokroju, osiągający około 1 m wysokości. Liście mają intensywnie żółtą barwę i z czasem przebarwiają się do barwy żółto-czerwonej. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Nadaje się na skalniaki lub jako niski żywopłot.

Berberys thunberga Dart’s Red Lady – krzew o rozłożystym pokroju, dorastający do 80 cm wysokości. Jest rośliną wolnorosnącą o purpurowym kolorze liści, które jesienia przebarwiają się na czerwono. Wymaga lekkiej i żyznej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Nadaje się na skalniak lub do uprawy w dużej donicy.

Berberys pośredni Red Yevel – krzew dorastający do 1 – 1,5 m. Jego błyszczące liście mają brązowo-purpurowy kolor, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie w maju i czerwcu, wytwarzając żółte kwiaty. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska. Doskonale komponuje się z bylinami.

Berberysy karłowe

Berberys thunberga Admiration – karłowy krzew o kulistym pokroju, dorastający do 50 cm wysokości, o pięknym zabarwieniu liści. Nie ma specjalnych wymagać co do podłoża. Świetnie sprawdza się w ogródkach skalnych lub jako niski żywopłot.

Berberys thunberga Atropurpurea Nana – odmiana dorastająca do 50 – 100 cm o pięknych, purpurowych liściach. Kwitnie w maju i czerwcu wytwarzając żółte kwiaty, na miejscu których z czasem pojawiają się owoce. Jest mało wymagający i bardzo łatwy w uprawie. Polecany do uprawy w donicach lub do kompozycji z bylinami i trawami.

Berberys thunberga Bagatelle – gęsty, karłowy krzew dorastający do 30 cm wysokości. Ma purpurowo-brązowe pędy i liście. Kwietnie w maju rodząc drobne, żółte kwiaty. Lubi słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotne podłoże. Nadaje się na rabaty lub do kompozycji z innymi roślinami liściastymi.

Tekst: Dorota Filip

Fot. monika1607, pixabay