4 przykładowe elementy wyposażenia pieczarkarni, od których warto zacząć modernizację
Lampy do pieczarkarni
Jeśli jesteś właścicielem pieczarkarni od przynajmniej 5 lat, to jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś poddać modernizacji, są lampy. Jak wiadomo, w pieczarkarniach panują trudne warunki. Duża wilgotność, która potrafi osiągać do 90%, oraz wysoki poziom kwasowości środowiska negatywnie wpływa na większość elementów wyposażenia pieczarkarni– szczególnie jeśli zostały one kupione kilka czy nawet kilkanaście lat temu i nie są to elementy, które dziś spełniają najwyższe standardy.
Inwestycja w profesjonalne oświetlenie hali jest bardziej opłacalna niż ciągła wymiana tanich lamp, niedostosowanych do warunków panujących w pieczarkarni.
Nowoczesne lampy do pieczarkarni wyróżnia długa żywotność. Gorszej jakości lampy często się „przepalają”, są bardziej podatne na uszkodzenia i trzeba wymieniać je przynajmniej raz na kilkanaście miesięcy. Jest to niebagatelny koszt dla właściciela pieczarkarni, który w prosty sposób można zniwelować, kupując odpowiednie oświetlenie. Wybierając droższe, ale lepszej jakości lampy możesz liczyć na 2-letnią gwarancję producenta. Posiadają one stopień szczelności IP68 i w związku z tym dają możliwość parowania hal, czyli dezynfekcji za pomocą wprowadzania pary do komór. Ogranicza to ryzyko powstawania różnego rodzaju chorób grzybów.
Lampy niedostosowane do warunków panujących w pieczarkarniach będą zużywały się o wiele szybciej, a koszt ich ciągłej wymiany (mimo iż jednostkowo tańsze) przewyższy znacząco koszt inwestycji w nowoczesne i dostosowane do pieczarkarni oświetlenie. Co więcej, dobre lampy poprawią jakość pracy na hali, ponieważ będą dostarczać odpowiednią ilość światła na półki regałów, podczas zbioru pieczarek. Dobre oświetlenie potrzebne jest więc przede wszystkim po to, aby zbierać wydajniej.
Regały do pieczarkarni
Jeśli już od blisko 10ciu lat jesteś właścicielem pieczarkarni i cały czas korzystasz z regałów ocynkowanych, to jest to prawdopodobnie dobry moment na to, aby je wymienić. Wymiana regałów zapewni bezpieczeństwo podczas pracy na hali. Po ok. 10-15 latach użytkowania regałów stalowych ocynkowanych mogą być już na nich widoczne ogniska korozji, co nie powinno mieć miejsca w bezpiecznej pieczarkarni. Warto wymienić je na regały aluminiowe, które mają o wiele dłuższą żywotność. Regały aluminiowe do uprawy pieczarek produkowane są w wysokim standardzie i spełniają kryteria najwyższej jakości.
Tak jak już wspomnieliśmy trudne warunki, które panują w komorach uprawowych, wymagają użycia najwyższej jakości wyposażenia pieczarkarni. Regał aluminiowy odporny jest na korozję i łatwo jest utrzymać na nim wysoki poziom higieny. Sam montaż systemu regałów jest łatwy. Technologia w jakiej został wykonany znacząco poprawia komfort pracy osób zajmujących się zbiorem pieczarek ponieważ, jego anodowana powierzchnia odbija światło, co poprawia odczuwalnie wydajność zbioru. Inwestycja w nowoczesne regały zwróci się w szybkim tempie, a ich wymiana nie będzie konieczna przez pokolenia.
Wózki do zbioru pieczarek
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu najwyższej wydajności uprawy oraz podniesieniu opłacalności pieczarkarni, to powinieneś zainwestować w nowoczesne wózki do zbioru pieczarek. Zastosowanie wózków pozwala w dużym stopniu zautomatyzować proces zbioru grzybów, co przekłada się na usprawnienie i przyśpieszenie pracy zbieraczy. Wiele osób bagatelizuje inwestycję w nowoczesne wózki, a pracę przy zbiorze opiera na starym sprzęcie. Jest to błąd, ponieważ bardzo duży udział kosztów pieczarkarni to personel pracujący przy zbiorze. W związku z tym dużą pomocą dla pracowników są profesjonalne wózki do zbioru pieczarek, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie pieczarkarni.
Zalety nowoczesnych wózków do zbioru pieczarek
Nowoczesne wózki do zbioru pieczarek wyróżnia ergonomia, bezpieczeństwo, trwałość i wydajność. Wózki posiadają odpowiednio zaprojektowane półki (dostosowane do wielkości opakowań stosowanych na danym rynku lub w danej pieczarkarni) oraz regulację wysokości, dzięki czemu osoba zbierająca pieczarki nie musi wykonywać zbędnych lub zbyt długich ruchów podczas zbioru. Wózek jest zaprojektowany w taki sposób, aby żadne elementy konstrukcyjne nie przeszkadzały podczas zbioru. Zbieraczka nie będzie miała najmniejszego problemu z tym, aby sięgnąć po najbardziej odległe pieczarki z półek regału.
Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie, które ma niebagatelne znaczenie podczas zbioru grzybów. Zarówno zbieraczowi, jak i jemu bliskiemu otoczeniu nie zagraża niebezpieczeństwo, a ich trwałość obliczana jest na długie lata bezawaryjnej pracy, ponieważ w wózkach zostały zastosowane unikalne rozwiązania. Ergonomia pracy i bezpieczeństwo na naszych wózków jest zagwarantowane między innymi dzięki naszym doświadczeniom zdobytym nie tylko w kraju, ale na całym świecie, podczas bliskiej współpracy z klientami jak i ze specjalistami od zbioru światowej sławy. Nowoczesne wózki są wykonane zgodnie z europejską deklaracją CE.
Dlaczego warto wybrać wózki do zbioru pieczarek z napędem elektrycznym?
Dzięki temu, że w wózkach zastosowano podnoszenie elektryczne, zwiększa się wydajność pracy. Bez użycia siły mięśni, można bez ograniczeń, podnosić platformę w górę i w dół. W związku z tym można przeprowadzić bez zbędnego wysiłku pracownika, na przykład zbiór selektywny, który podnosi znacząco ilość kg zebranego grzyba w jednostce czasu, jak i zwiększa plony na m2 uprawy.
Jednakże przy użyciu wózka Pascal wyposażonego również w napęd, który porusza wózek także do przodu i do tyłu, zbieraczka musi skupić się tylko na tym, żeby zbierać konkretną wielkość pieczarki, bez utraty energii i czasu na odpychanie wózka między przęsłami regału, dzięki czemu zbiór tej samej ilości kg odbywa się w jeszcze krótszym czasie. Niewątpliwie podnosi to wydajność zbioru i co ważne dla właściciela pieczarkarni –zwiększa opłacalność działalności.
Maty pod podłoże
Obszarem, o którym często zapominają inwestorzy, podczas uprawy pieczarek są maty pod podłoże. Służą one do tego, aby co każdy cykl produkcyjny, który trwa ok. 6 tygodni, wprowadzić kompost i okrywę na półki regału uprawowego. Na matach wciąga się podłoże przed rozpoczęciem każdego cyklu produkcyjnego i wyciąga się zużyty kompost, dlatego muszą być one wytrzymałe, aby maksymalnie przyśpieszyć i ułatwić pracę załadunku i wyładunku podłoża.
Dlaczego nie warto kupować tanich mat?
Maty pod podłoże kiepskiej jakości mogą ulec zwężeniu, co powoduje dodatkowe straty, ponieważ podczas załadunku kompostu wypada on na podłogę, zamiast pozostać na macie uprawowej. Dodatkowo maty gorszej jakości mogą pękać. Podczas załadowywania komory czas jest bardzo istotny, ponieważ to on również w pewnej mierze wpływa na jakość uprawy czy np. straty energii po zbyt długim załadunku (schładzanie / dogrzewanie). Dzięki dobrej jakości mat (brak zjawiska nadmiernego rozciągania / zwężania) również dużo łatwiej będzie nam uzyskać równomierność nałożenia podłoża na półki, co ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości plonów.
Zainwestuj w wysokiej jakości maty i ciesz się nimi przez wiele lat
O wiele lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wytrzymałe maty, które przy odpowiednim użytkowaniu mogą posłużyć przez wiele lat, a z doświadczenia wiemy, że trwałość tych najlepszych sięga 10-15 lat. Inwestycja w droższą, jednak lepszej jakości matę, w konsekwencji pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w pieczarkarni. Kupując maty kiepskiej jakości, trzeba je często wymieniać, co w przeliczeniu generuje ogromne koszty (wielokrotnie wyższe niż zakup maty tylko pozornie droższej). Przemyślany zakup podczas modernizacji lub nowej inwestycji ma ogromne znaczenie i wpływ na efektywność finansową, ponieważ pozwala w przyszłości cieszyć się relatywnie szybkim zwrotem z inwestycji oraz nowoczesną pieczarkarnią, która nie przynosi strat, czasami pozornie niezauważanych. Nowoczesne wyposażenie pieczarkarni usprawni pracę na halach produkcyjnych oraz dodatkowo zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa jej pracownikom.
Artykuł powstał we współpracy z producentem i dystrybutorem wyposażenia do pieczarkarni Michałem Kustusch z firmy GROWTIME.
Tekst: GROWTIME