Używa się tam również specyficznego sprzętu. Inne są wędziska, inne kołowrotki – muszą one być zrobione z elementów lekkich i uniemożliwiających zamarznięcie (czasem łowi się w wyjątkowym mrozie). Również przynęty wędkarskie zastosowane na ryby żerujące pod lodem są zupełnie inne. Najczęściej stosowanymi są mormyszki i błyski podlodowe. Chętnie interesują się nimi ryby takie jak okonie, płocie i leszcze, którym nie straszna jest niska temperatura.
Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych połowów
Osoby który wybierają się na zimowe połowy ryb, powinny zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które wpływają między innymi na ich bezpieczeństwo. Zasady te opracowane zostały przez Polski Związek Wędkarski i zapisane w formie regulaminu dotyczącego amatorskiego połowu ryb.
Wędkarstwo podlodowe możliwe jest z użyciem dwóch wędek (od 2011 roku). Oczywiście są to wędki podlodowe, które charakteryzują się inną budową. Nie ma możliwości stosowania ryb jako przynęty – ani żywych ani martwych. Nie ma również możliwości łowienia po zapadnięciu zmierzchu i przed nadejściem świtu. Wybierając stanowisko na lodzie, gdzie wędkują także inni wędkarze, należy zawsze pamiętać o tym, aby zachować między sobą minimalną odległość dziesięciu metrów. Jeśli połów okaże się skuteczny, to znaczy złowi się rybę, należy po wyjęciu z wody natychmiast ją uśmiercić. Te kilka podstawowych zasad nie wydają się trudnych do przestrzegania, jednak niektórzy czasem zapominają o nich i da się zaobserwować np. wędkarzy w bliższej odległości od siebie. Nie polecamy takiego zachowania, gdyż naraża ono na utratę bezpieczeństwa.
Najpopularniejsze przynęty
Jedną z najpopularniejszych przynęt stosowanych pod lodem do połowu ryb zimą, jest tak zwana błyska podlodowa. Taka przynęta imituje małą, błyszczącą rybkę. Może zawierać przy sobie haczyk lub dwa, albo małą ‘kotwiczkę’. Będzie ona tym większa, im głębiej zamierza się łowić ryby. Stosuje się ją przy wędkach nieco dłuższych niż standardowe, a także sztywniejszych. Po umieszczeniu przynęty opuszcza się ją na dno, po czym kilkakrotnie podrywa w górę i pozwala swobodnie opaść na dół. Zmienia się przy tym siłę szarpnięcia i powtarza aż do skutku. Jeśli wystąpi branie, będzie można poczuć je na wędce albo zauważyć na tak zwanym kiwoku. Wędkarstwo podlodowe z zastosowaniem błyski jest najbardziej skuteczne w połowie gatunków takich jak okoń, sandacz, sieja, czy nawet szczupak. Gdzie można dostać błyski? Akcesoria do wędkarstwa podlodowego powinny bez problemu być już dostępne we wszystkich dobrych sklepach wędkarskich, a jeśli nie, to na pewno z łatwością uda się kupić je przez internet.
Tekst: Liwi | Mistrzowski Sklep Wędkarski