Hodowla alpak w Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, ale coraz więcej farmerów widzi w tej „niszy” dobry sposób na biznes.
Pierwsze hodowle alpak powstały około kilkanaście lat temu. Dziś są dobrze prosperującymi firmami, które zachęcają innych producentów rolnych do rozpoczęcia działalności w tym zakresie.
Alpaka – zwierzę egzotyczne
Alpaka nie została sklasyfikowana jako zwierzę gospodarskie, tylko jako zwierzę egzotyczne. Rodzi to trudności już na początku otwierania hodowli, ponieważ uniemożliwia inwestorowi pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności z dopłat z budżetu państwa i środków z budżetu Unii Europejskiej. Konsekwencją „egzotycznego” charakteru tych zwierząt jest ponadto konieczność przeszkolenia siebie i swoich pracowników w zakresie hodowli alpak.
Miejsce hodowli
W czasie gromadzenia niezbędnych środków finansowych potrzebnych do prowadzenia działalności warto podjąć decyzję zakresie tego, w jakim miejscu będzie prowadzona hodowla. Hodowlę powinno się prowadzić na ogrodzonych pastwiskach, wybiegach i okólnikach. Ogrodzenie powinno posiadać wysokość wynoszącą ok. 120 cm, a do jego wykonania można wykorzystać drewno bądź siatkę. Jego zadaniem jest ochrona alpak przed ucieczką oraz przed drapieżnikami. Poza tym, zarówno w pomieszczeniach gospodarskich, jak i na zewnątrz hodowcy muszą zadbać o odseparowanie poszczególnych grup zwierząt. Ma to na celu uniknięcie krewniaczych kryć. Podczas przygotowania terenu do hodowli można już zacząć poszukiwanie zwierząt.
Na czym polega hodowla alpak?
Praca hodowcy alpak polega na zapewnianiu zwierzętom odpowiedniej paszy granulowanej, niezbędnych dodatków i wody, a także dbaniu o to, żeby miały odpowiednią przestrzeń życiową. Rekomenduje się hodowlę około 30 alpak na 1 ha pastwiska. Egzotyczne zwierzęta nie mają wysokich wymagań jeżeli chodzi o jakość użytków zielonych, ani też w zakresie pomieszczeń. Na początku można hodować alpaki w przystosowanych do tego celu gospodarskich pomieszczeniach – nawet w starej szopie. Jeżeli natomiast posiada się wystarczająco dużo środków inwestycyjnych można od razu wybudować alpakarnię. Alpakarnia jest budynkiem podobnym do stajni. Ważną częścią hodowli jest strzyżenie alpak. Uzyskana wełna może być sprzedawana w całości producentom wyrobów, albo wykorzystana do wytwarzania wyrobów przez hodowcę. Hodowcy czerpią zyski także ze sprzedaży samców i ciężarnych samic. Strzyżenie nie jest jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym. Alpaki wymagają odrobaczania, obcinania zębów i pazurów.
Zakup zwierząt
Zwierzęta można sprowadzić z innego państwa, w którym są hodowane – np. z Peru, na własną rękę, albo we współpracy z innymi hodowcami. Niemniej tańszym i prostszym sposobem jest zakup zwierząt z polskiej hodowli, co z resztą jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Alpaki są nieagresywnymi zwierzętami, które słuchają komend hodowcy. Zwierzęta występują w dwóch rasach różniących się m.in. pod względem wełny. Alpaki Suri posiadają bardziej delikatną wełnę, o cieńszych włóknach. Powoduje to, że koszt zakupu alpak tej rasy jest wyższy (nawet dwukrotnie), ale też zyski ze sprzedaży alpak i ich włókna są większe. Huacaya posiadają wełnę o grubszych włóknach przypominającą nieco wełnę owczą.
Alpaki nie są wymagającymi zwierzętami pod względem miejsca hodowli, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji i wyżywienia. Starannie hodowane odwdzięczą się doskonałą wełną i przyniosą oczekiwane zyski. Hodowla tych egzotycznych zwierząt nadal jest w Polsce niszą, dlatego zaczynając działalność w tej branży warto pomyśleć także o działaniach marketingowych.
Tekst: Magdalena Lisek