Finanse

Zboże z Ukrainy – jak przyspieszyć procedurę?

Zwiększenie efektywności transportu ukraińskiego zboża jest kluczowe dla zapobiegania kryzysowi żywnościowemu. Według Jurgisa Adomavičiusa, założyciela międzynarodowej agencji celnej Bunasta, konieczne są następujące kroki: uproszczenie gwarancji celno-podatkowych, przeniesienie kontroli żywności na teren odbiorcy, cyfryzacja dokumentów tranzytowych i ujednolicenie procedur, a także opracowanie spójnej strategii wykorzystującej nowoczesne technologie.

– Obecnie proces tranzytu zboża przez granicę UE jest bardzo skomplikowany i czasochłonny. Zgłoszenie tranzytowe i zabezpieczenie podatkowe są często ograniczone przez niską wartość gwarancji udzielanych przez małe firmy pośrednictwa celnego. To powoduje opóźnienia i kolejki na terminalach, gdy ładunek przekracza dostępną kwotę gwarancji. Potrzebujemy systemu, który umożliwi szybsze i łatwiejsze udzielanie gwarancji na dowolną kwotę, bez konieczności czekania na zwolnienie pieniędzy lub szukania innego pośrednika – mówi Jurgis Adomavičius, prezes Bunasta.

W związku z zamknięciem morskiego korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym przez Rosję w lipcu 2023 r., KE rozważa alternatywne sposoby transportu ukraińskiego zboża do krajów potrzebujących. Jednym z nich jest Bałtycki Korytarz Solidarności, który zakłada przewóz zboża konwojami ciężarowymi przez kraje bałtyckie i Skandynawię. Aby to umożliwić, należy usprawnić procedury graniczne i celników w krajach UE, a także zapewnić bezpieczeństwo i jakość żywności.

– Zamiast sprawdzać żywność na granicy, co zajmuje dużo czasu i miejsca, można by to zrobić na terenie odbiorcy towaru, np. w magazynach lub portach. To by skróciło czas oczekiwania i zmniejszyło ryzyko uszkodzenia lub skażenia żywności. Ponadto należy wprowadzić cyfrowe dokumenty tranzytowe, które ułatwią śledzenie i kontrolę przesyłek, a także ujednolicić procedury w różnych krajach UE, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień i niejasności – dodaje Jurgis Adomavičius.

Oprócz tych działań, eksperci podkreślają potrzebę opracowania spójnej strategii transportowej dla ukraińskiego zboża, która uwzględni różne scenariusze i możliwości. Strategia ta powinna wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak GPS, blockchain czy sztuczna inteligencja, aby zoptymalizować trasę, koszt i czas transportu, a także monitorować stan żywności i reagować na ewentualne zagrożenia lub zmiany sytuacji. – Transport ukraińskiego zboża to nie tylko kwestia logistyczna, ale także polityczna i humanitarna. Musimy działać szybko i skutecznie, aby zapewnić dostawy żywności do krajów dotkniętych głodem i ubóstwem. Nie możemy pozwolić sobie na straty czasu i zasobów spowodowane przez nieefektywne procedury lub brak współpracy międzynarodowej – podsumowuje Jurgis Adomavičius.

informacja prasowa

fot. Egor Komarov, pexels.com

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

2 tygodnie ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

3 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

3 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

3 miesiące ago