Ogród

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska powtarzała „Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie…”. Rodowód tego charakterystycznego kwiatu to Daleki Wschód. Chryzantemy w Chinach uprawiano już w XV wieku p.n.e., a był to kwiat tak ważny i popularny w kulturze chińskiej, że na jej część nazwano jedno z miast chiński – Ju-xian. Chryzantemy równie mocno urzekły Japończyków, do tego stopnia, że stały się symbolem rodziny cesarskiej, a ich uproszczona forma widnieje na wielu ważnych dokumentach państwowych.

Chryzantemy w Polsce

Chociaż do Polski dotarły w osiemnastym wieku, dopiero sto lat później zyskały większą popularność. Jest to kwiat kojarzony głównie ze smutkiem, zadumą. Zupełnie niesłusznie, bo chociaż to głównie chryzantemy królują na grobach naszych bliskich, to przecież jest to kwiat, który niezwykle pięknie wygląda w późnojesiennych ogrodach. Warto też wiedzieć, że w nadzwyczajny sposób pochłania toksyny i zanieczyszczenia z powietrza.

Chryzantemy – odmiany gatunkowe

Są to rośliny z rodziny astrowatych, występujące w kilkudziesięciu gatunkach i setkach odmian. Między sobą różnią się barwą, wielkością kwiatów, wysokością. Mamy chryzantemy wielkokwiatowe i drobne, o kwiatostanach pełnych, półpełnych, igiełkowych, kulistych, półkulistych, parasolowatych. Zachwycają zróżnicowaną barwą od tradycyjnych czysto białych, poprzez różowe, wrzosowe, fioletowe, pomarańczowe, żółte, złociste, różowe, czerwone.

Chryzantemy – uprawa w ogrodzie

Chryzantemy, przeznaczone na sprzedaż, uprawia się zazwyczaj w tunelach foliowych lub szklarniach. Od kilkunastu lat chryzantemy uprawiane są również w przydomowych ogrodach. Ich hodowla nie jest specjalnie skomplikowana, o ile pozna się podstawowe zasady. Do uprawy chryzantem w ogrodzie trzeba wybrać ziemię żyzną, wapienną, przepuszczalną, o odczynie zasadowym. Kwiaty najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru i przeciągu.

Chryzantemy ogrodowe – jak pozyskiwać sadzonki

Sadzonki chryzantem do przydomowego ogrodu można kupić w wyspecjalizowanych gospodarstwach ogrodniczych. Dość dobrym sposobem jest też rozmnażanie nowych roślin we własnym ogrodzie. Można je pobrać z młodych przyrostów, która pojawiły się na roślinie macierzystej. Roślina – matka, która dobrze przezimowała w jasnym i chłodnym pomieszczeniu ma wczesną wiosną przyrosty. Należy je pobrać i ukorzenić. Najlepiej w tunelach foliowych, na podłożu z torfu i piasku. Sadzonki, jeśli mają odpowiednią wilgotność, ukorzeniają się około trzech tygodni. Następnie są przesadzane do osobnych doniczek, a w drugiej połowie mają, mogą trafić na stałe podłoże.

Warunki uprawy

Chryzantemy muszą być należycie nawadniane. Nie mogą być ani przesuszane, ani podlewane zbyt obficie. W okresie wzrostu należy zadbać, by nie zostały zagłuszone przez chwasty. Ważne jest również właściwe nawożenie. Chryzantema ma spore wymagania pokarmowe, więc trzeba ją nawozić co dwa tygodnie, wybierając nawóz ze sporą zawartością potasu. Po przekwitnięciu, pędy chryzantem należy skrócić o połowę, a rośliny przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia. Zimą powinniśmy zapewniać roślinom dodatnią temperaturę, ale niektórym gatunkom nie przeszkodzi kilka stopni mrozu. W tym okresie rośliny można podlewać minimalnie. Właściwie przechowane, odwdzięczą się nam w kolejnym sezonie pięknymi i dorodnymi kwiatami.

Chryzantemy – cieniowanie roślin

Chryzantemy są roślinami, które zawiązują i rozwijają pąki kwiatów, kiedy dni są krótkie. Nadmierne nasłonecznienie niekorzystnie wpływa na rośliny. Pąki kwiatów mogą się nawet nie rozwinąć. Z tego powodu stosuje się zabieg zwany cieniowaniem. Polega on na sztucznym ograniczaniu dostępu światła do roślin, by kwitnienie było wywołane w pożądanym czasie

Chryzantemy – formowanie roślin

Rośliny powinny być właściwie rozkrzewione. Dość powszechnie stosowany jest więc zabieg polegający na uszczykiwaniu wierzchołków, czyli usuwaniu krótkich zielonych pędów. Zazwyczaj stosuje się dwa takie zabiegi, czasami – jeśli chcemy opóźnić kwitnienie roślin, można na początku lipca zabieg powtórzyć go po raz trzeci. Dzięki temu chryzantemy będą równomiernie i dobrze rozkrzewione.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. adonyig, pixabay.com

 

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

3 dni ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago