Finanse

Wycena szkód łowieckich

Wycena szkód łowieckich , fot. Pixabay

Kiedy przed Bożym Narodzeniem w 2016 r. rząd zapowiedział zmiany w zakresie wyceny szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań, rolnicy czekali z nadzieją na 2017 r. Czekają nadal. 

Dopiero 2018 r. przyniesie rzeczywiste zmiany. W styczniu 2018 r. odbędą się szkolenia pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Mogą wziąć w nich udział także inne osoby świadczące profesjonalne usługi w zakresie doradztwa (m.in. prawnicy specjalizujący się w prawie łowieckim). W 2018 r. powstanie też fundusz odszkodowawczy. Obowiązek oszacowania szkód będzie spoczywał na komisjach działających przy wojewodzie.

Fundusz odszkodowawczy dla rolników

Fundusz odszkodowawczy, z którego będą wypłacane odszkodowania dla rolników będzie zasilany przez wpłaty myśliwych i dotacje z budżetu państwa. Opłaty uiszczane przez myśliwych miałyby charakter podstawowy. Ich wysokość miała być ustalana w oparciu o liczbę zwierząt łownych wynikającą z rocznego planu. Dotacja z budżetu państwa miałaby z kolei charakter zapasowy – byłaby  wpłacana dopiero wtedy, gdy zabrakłoby środków finansowych na wypłatę odszkodowań.

W 2017 r. szkody szacowały koła łowieckie

Choć zmiany miały wejść już w 2017 r., nadal obowiązywały stare zasady. Rolnicy czekając na wprowadzenie nowych zasad wyceny i wypłaty odszkodowań nadal byli zmuszeni respektować wyceny przygotowywane przez koła łowieckie. Państwa nie było stać na zasilenie funduszu odszkodowawczego – kwotę dofinansowania szacowano na 30 mln złotych. Bez funduszu niemożliwe było wprowadzenie nowych zasad, więc „dobra zmiana” w tym zakresie została wstrzymana.

Nic nie jest pewne

Zanim wejdą w życie zmiany z 2017 roku, może się jeszcze wiele zmienić. W okresie tzw. biegunki legislacyjnej jest to bardzo możliwe – tym bardziej, że pojawił się pomysł, aby szacowaniem szkód zajęły się nie komisje przy wojewodzie, ale Lasy Państwowe.

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

1 tydzień ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago