Uprawy

Pszczoła miodna – korzyści z założenia pszczelego pastwiska

Pszczoła miodna – korzyści z założenia pszczelego pastwiska, fot. pixabay

Pszczoła miodna jest owadem, który w Polsce ma szczególne znaczenie – zapyla około 90% roślin owadopylnych. Pszczoła zbiera nektar i pyłek kwiatów zapylając m.in. drzewa owocowe i rzepak. Z zebranego surowca pszczoły miodne wytwarzają miód, wosk, kit pszczeli, mleczko pszczele i pierzgę.

Ogródki pszczelarskie, zwane też pszczelimi pastwiskami, są tworzone najczęściej poprzez wysiew roślin jednorocznych na rolnych nieużytkach. Pszczelarze wykorzystują rośliny miododajne rozmnażające się same lub przez nasiona, które nie wymagają ich dużej ingerencji.

Pastwiska pszczele nie tylko dla stacjonarnych pasiek

Pastwisko jest kojarzone jako teren pokryty roślinnością, przeznaczony przede wszystkim do wypasu zwierząt gospodarskich. W nomenklaturze pszczelarskiej pastwisko pszczele oznacza natomiast zbiorowisko roślinne, które znajduje się w promieniu około 1,5 – 2 km od pasieki. Promień ten wyznacza zasięg efektywnego lotu pszczół.

Założenie pszczelego pastwiska jest wymagane nie tylko w przypadku stacjonarnych gospodarstw pasiecznych, ponieważ bez względu na sposób prowadzenia pasieki, warto zapewnić pszczołom stałe miejsce zimowania.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Od wczesnej wiosny po jesień

Do wczesnowiosennych gatunków miododajnych należą leszczyny i wierzby, które kwitnienie rozpoczynają już w marcu. Największą wydajnością miodową charakteryzuje się wierzba iwa (ok. 35 kg/1 ha). Inne wierzby spotykane na pszczelich pastwiskach to wierzba biała, krucha i migdałowa. Na początku kwietnia zakwitają derenie. Do roślin miododajnych kwitnących jesienią należą m.in. gorczyca biała i maliny.

Na pastwiskach pszczelich nie powinno też zabraknąć lip, klonów i akacji. Różnorodność roślin, których kwitnienie przypada na okres od wczesnej wiosny do jesieni to jedna z podstawowych cech dobrze zaprojektowanych pszczelich pastwisk.

Gotowe mieszanki vs precyzyjnie dobrane gatunki

Rośliny miododajne pozwalają uzyskać lepsze pożytki przez pszczoły miodne, a jednocześnie mogą być źródłem cennych surowców zielarskich i spożywczych. Wybór roślin miododajnych warto zatem dobrze przemyśleć pod kątem podaży na określone surowce i ich przetwory na rynku lokalnym. Inwestycja w pszczele pastwisko sprzyja rozwojowi roju pszczelego, a dla pszczelarza może być dodatkowym źródłem zysków z rolniczej działalności.

Alternatywą dla powyższego są gotowe mieszanki nasion roślin miododajnych, obejmujące m.in. słonecznik zwyczajny, koniczynę perską, len oleisty, grykę zwyczajną. Kwitnące rośliny tworząc pszczele ogródki wzbogacają krajobraz przekształcając nieużytki w pożyteczne obszary. Jeżeli brak środków inwestycyjnych i niewielki obszar do zagospodarowania uniemożliwiają uprawy miododajnych roślin na większą, opłacalną skalę, mieszanki nasion do wysiewu na nieużytkach są optymalnym rozwiązaniem.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

2 tygodnie ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

3 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

3 miesiące ago