Nawozy

Jak przeprowadzić nawożenie iglaków po posadzeniu?

Jak przeprowadzić nawożenie iglaków po posadzeniu?, fot. GRUPA INCO S.A.

Iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin charakteryzująca się zróżnicowanym pokrojem, barwą igieł i tempem wzrostu. Są roślinami często spotykanymi w polskich ogrodach. Walory estetyczne i stosunkowo łatwa uprawa to główne czynniki warunkujące popularność roślin iglastych. Iglaki nie są zbyt wymagające, a ich nawożenie jest łatwe. Należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca uprawy, bo iglaki nie lubią wielokrotnego przesadzania. Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami siedliskowymi, tempem wzrostu i pokrojem. Dobór miejsca i sposób pielęgnacji znacząco wpływają na kondycję i wygląd roślin. Dostarczając roślinom niezbędne składniki pokarmowe i mikroelementy zapewniamy optymalne warunki ich wzrostu i prawidłowego rozwoju. Nawożenie wiosenno-letnie iglaków rozpoczynamy w marcu, gdy rozpoczyna się wegetacja i kończymy w lipcu. Można stosować nawozy granulowane lub płynne doglebowe jak Florovit przeznaczony do pielęgnacji roślin ogrodowych. Nawożenie jesienne, które przeprowadzamy od sierpnia do października ma na celu dostarczenie roślinom potasu i fosforu, bo pierwiastki te zwiększają zimotrwałość i mrozoodporność roślin. Sprawdza się Florovit jesienny do iglaków. Jesienią nie należy stosować nawozów azotowych, bo mogą utrudnić przygotowanie rośliny do zimy, a nawet jej wymarzanie.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Nawożenie iglaków po posadzeniu

Wybierając rośliny iglaste do ogrodu, należy zaplanować dobór miejsca i gatunku iglaka, gdyż rośliny te źle znoszą częste przesadzanie. Sadzonki należy kupować z bryłą ziemi najlepiej w donicy lub specjalnym pojemniku. Mniejsze sadzonki łatwiej się przyjmują i ukorzeniają. Optymalnym okresem do sadzenia jest wiosna i wczesna jesień. Bezpośrednio po posadzeniu roślin iglastych nie nawozimy. Sadzonkom, szczególnie tym z bryłą ziemi lub gołym korzeniem dajemy czas na ukorzenienie się. Młodych roślin, posadzonych wiosną lub jesienią poprzedniego roku w bieżącym sezonie wegetacyjnym nie nawozimy, pozwalając na dobre ukorzenienie się w nowym miejscu. Rośliny wysadzane z donic, w których rosły, można nawozić po posadzeniu. Iglaki posadzone jesienią, które przyjęły się prawidłowo, można zasilić nawozem do iglaków na wiosnę. Odpowiednia dawka stosownego nawozu pobudzi je do efektywnego wzrostu. W następnych sezonach wegetacyjnych rośliny nawozimy odpowiednio dobranymi nawozami w dawkach zalecanych przez producenta. Składniki pokarmowe i mikroelementy zawarte w nawozach, odpowiednio dawkowane, zapewniają bujny wzrost roślin, gęste i pięknie wybarwione igliwie przez cały rok. Iglaki są zieloną ozdobą ogrodu również w okresie zimowym.

Jakie nawozy do iglaków?

Wybierając produkt do odżywiania roślin iglastych, warto zapoznać się z dedykowanymi do iglaków nawozami z serii Florovit, wytwarzanymi przez GRUPA INCO polskiego producenta nawozów. Florovit nawóz do roślin iglastych dobrze sprawdza się zarówno jako nawóz granulowany, jak i płynny doglebowy. Pomaga w utrzymaniu niskiego pH gleby. Florovit długodziałający zapewnia uwalnianie składników pokarmowych nawet przez 100 dni. Florovit Pro Natura zawierający składniki organiczne działa podobnie jak obornik, poprawia strukturę gleby, rozwój mikroflory glebowej i stopniowy wzrost próchnicy. Florovit wapno nawozowe dostarcza iglakom wapń (Ca) i magnez (Mg), pozwala utrzymać właściwy poziom pH. Nawozy stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają właściwy wzrost i estetykę zielonych przez cały rok iglaków.

Artykuł sponsorowany

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

5 dni ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago