Fotowoltaika z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność, co można zauważyć na dachach domów lub budynków przedsiębiorstw całej Polsce. Jednak niektóre osoby wciąż zastanawiają się, czy taka metoda pozyskiwania prądu dla domu jest korzystna. Jakie zalety i wady posiada instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala pozyskiwać darmową energię elektryczną ze słońca, które stanowi niewyczerpalne źródło energii. Dlatego jest ekologiczną i ekonomiczną inwestycją, która zwraca się w ciągu kilku lat. Natomiast kolejną zaletą jest fakt, że nadwyżki energii wyprodukowanej w okresie intensywnego nasłonecznienia (w lato), mogą być odebrane w zimie, gdy wydajność instalacji jest niższa. Ponadto firmy mogą również odsprzedawać nadwyżki prądu do zakładu energetycznego. Panele fotowoltaiczne są objęte gwarancją na okres 25 lat. Oznacza to, że przez ten czas można uniezależnić się od cen prądu płynącego w sieci publicznej, dyktowanych przez zakład energetyczny. Poza tym osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie do instalacji (kosztu zakupu elementów oraz montażu) z programu Mój Prąd, a także odliczyć je od podatku dochodowego. Natomiast przedsiębiorcy poza bezzwrotnymi dotacjami, mogą ubiegać się o pożyczki na tę inwestycję z programu Energia Plus. Inwestycja w fotowoltaikę podnosi wartość nieruchomości, a jej główną zaletą są niższe rachunki za prąd. Natomiast poza finansowymi zaletami tego rozwiązania, istnieją również inne.
Energia słoneczna jest niewyczerpalna, dlatego nie ma obawy, że instalacja przestanie produkować prąd. Natomiast kopalne rodzaje paliwa są ograniczone i prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat, niektóre wyczerpią się. Kolejną zaletą ekologiczną jest fakt, że panele słoneczne podczas przetwarzania promieni słonecznych na energię elektryczną, nie emitują zanieczyszczeń. Natomiast po zdemontowaniu, można je poddać recyklingowi, co stanowi dodatkowy atut. Fotowoltaika w przeciwieństwie do innych metod wytwarzania prądu, jak turbiny wiatrowe, nie emituje hałasu, co wpływa na komfort przebywania w jej pobliżu, np. w ogrodzie lub na podwórzu. Poza tym promienie słoneczne są dostępne dla wszystkich bezpłatnie, dlatego każdy może je wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej.
Innowacyjne rozwiązania stosowane w instalacjach fotowoltaicznych, pozwoliły uzyskać odporny na działanie deszczu, mrozu i słońca materiał, z którego są wykonane panele. To wpływa na długą żywotność instalacji, dlatego nie bez powodu producenci udzielają gwarancji na te elementy przez okres 25 lat. Nie wymagają one żadnej konserwacji, dlatego są bezobsługowe i bezawaryjne. Cała instalacja jest zabezpieczona przed przepięciami, np. w wyniku wyładowań atmosferycznych, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniu. Kolejną zaletą jest dowolne miejsce zamontowania paneli. Można to zrobić na dachu – dzięki temu nie zabierają miejsca w otoczeniu domu lub na placu w firmie. Natomiast w przypadku braku takiej możliwości, panele są montowane na gruncie. To sprawia, że z fotowoltaiki może skorzystać niemalże każdy, nawet osoby, które nie posiadają podwórka. Na uwagę zasługuje również fakt, że panele są estetycznie wykonane, dzięki czemu ładnie komponują się z dachem.
Pomimo ogromnej ilości zalet, fotowoltaika ma również pewne wady. Zimą lub w pochmurne dni, wydajność instalacji jest niższa, ale możliwe jest kumulowanie energii w sieci elektrycznej w porze letniej i pobieranie jej zimą. Trzeba jednak pamiętać, że w pochmurne dni, wydajność instalacji znacznie spada, ale nigdy do zera. Kolejną wadą jest wytwarzanie energii tylko w ciągu dnia, z uwagi na brak słońca w nocy. Wadą może wydawać się również dość wysoki koszt początkowy związany z zakupem i montażem fotowoltaiki. Jednak na przestrzeni kilku lat, inwestycja ta zaczyna się zwracać. Poza tym, okna dachowe, kominy lub słaba konstrukcja dachu (w przypadku drewnianych krokiew) może być przeszkodą w zamontowaniu paneli. Ponadto energetyka prosumencka jest regulowana prawem. Natomiast żadne rozwiązanie nigdy nie daje 100% pewności, czy przepisy się nie zmienią. Ta sama zasada dotyczy cen prądu w sieci elektrycznej.
Fotowoltaika posiada wiele zalet, które znacznie przewyższają wady tego rozwiązania. Koszty związane z tą inwestycją mogą zwrócić się już w ciągu kilku lat. To pozwala uniezależnić się od cen prądu dyktowanych przez zakład energetyczny i jednocześnie posiada wiele zalet ekologicznych, co jest ważne w obecnych czasach.
Tekst: Columbus Energy
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…