Ogród

Bratki – efektowne kwiaty we wszystkich kolorach tęczy

Bratki – efektowne kwiaty we wszystkich kolorach tęczy fot. W. LEGUTKO PRZEDSIĘBIORSTWO HODOWLANO-NASIENNE

Bratki to szalenie efektowne i łatwe w uprawie kwiaty, które są wytworem prac hodowlanych botaników. Kwiaty te są symbolem wolnomyślicielstwa. Symbolizują również troskę i myślenie o innych osobach. Kolorowe bratki będą dobrym wyborem nawet dla początkujących ogrodników. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion bratków?

Bratki, czyli efektowne mieszańce

Bratki (znane również jako bratki ogrodowe lub fiołki ogrodowe) to rośliny dwuletnie (choć można spotkać też odmiany jednoroczne) zaliczane do rodziny fiołkowatych, które występują w ponad trzystu odmianach (bardzo łatwo jest je krzyżować, dlatego praktycznie co roku pojawiają się nowe, niepowtarzalne odmiany). Warto wiedzieć, ż bratki są mieszańcami. Powstały w wyniku skrzyżowania trzech dziko żyjących gatunków roślin – fiołka ałtajskiego, żółtego i trójbarwnego. Rośliny te w naturalnych warunkach rosną w Europie i Azji. Zazwyczaj są uprawiane w ogrodach, jednak spotkamy je także na bezdrożach, łąkach, czy wzdłuż koryt rzek. Fiołki ogrodowe osiągają zazwyczaj 25 centymetrów wysokości (spotkamy się też z odmianami nieco mniejszymi bądź większymi). Mięsiste, czterograniaste łodygi bratków mogą być wzniesione, ewentualnie pokładające się. Ich znakiem rozpoznawczym są piękne, duże (osiągające nawet 12 centymetrów średnicy) kwiaty. Ich płatki są aksamitne, wielokolorowe, nakładające się a siebie. Bratki hodowane są przede wszystkim w celach ozdobnych, jednak warto zdawać sobie sprawę, że są to rośliny jadalne (zawierają cenne składniki odżywcze).

Bratki na balkonie i w ogrodzie

Bratki ogrodowe to rośliny, które sprawią, że nasz taras, czy ogród staną się miejscem wyjątkowym. Ogromna ilość bratków sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający konsument znajdzie roślinę odpowiednią dla siebie. Współcześnie ogromną popularnością cieszą się bratki wielokolorowe, które przyciągają spojrzenia i nadają otoczeniu energii i charakteru. Jeżeli pozytywne, kolorowe kwiaty nie pasują do naszej wizji eleganckiego ogrodu możemy zdecydować się na posadzenie bratków w bardziej stonowanych barwach (obecnie w sprzedaży dostępne są nawet kwiaty czarne). Jako, że bratki bardzo dobrze czują się w niższych temperaturach, można z powodzeniem uprawiać je w polskich ogrodach.

Co trzeba wiedzieć przed posadzeniem bratków

Fiołki ogrodowe nie należą do roślin sprawiających kłopoty w uprawie, dlatego wydają się dobrym wyborem nawet dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia w ogrodnictwie. Musimy jednak, że te efektowne rośliny ozdobne potrzebują słonecznego stanowiska i żyznej, dobrze nawodnionej (nie może być jednak podmokła), przepuszczalnej gleby.

Większość bratków ogrodowych to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku po posadzeniu wytwarzają jedynie liście, a dopiero w drugim roku kwiaty. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami natychmiast, poszukajmy odmian jednorocznych, ewentualnie zdecydujmy się na zakup sadzonki. Gdy chcemy, żeby nasze bratki intensywnie kwitły, pamiętajmy, żeby regularnie usuwać uschnięte już kwiaty.

Jedną z zalet bratków jest zwiększona odporność na niskie temperatury. Nie oznacza to jednak, że są one w stanie przetrwać każde mrozy. Jeżeli zapowiada się bardzo sroga zima, lepiej jest zabezpieczyć kwiaty przykrywając je słomą lub gałęziami iglastych drzew. To powinno wystarczyć, żeby rośliny przetrwały do wiosny.

Osoby planujące sadzenie bratków w ogrodzie muszą pamiętać, że zagrożeniem dla tych kwiatów są ślimaki (jeżeli jest ich naprawdę dużo, mogą doszczętnie zniszczyć nasze uprawy).

Bratki na talerzu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że bratki znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Są one wykorzystywane przede wszystkim do dekoracji potraw. Zazwyczaj są one spożywane na surowo, dlatego w kuchni dobrze jest wykorzystywać kwiaty pochodzące z własnych upraw (ważne jest, żeby nie były pryskane i pochodziły z czystych terenów).

Bratki charakteryzują się ciekawym, słodko-gorzkim smakiem. Będą efektownym dodatkiem do sałatek, lodów, deserów, ale też i zup, czy dań mięsnych. Fiołki ogrodowe nadają się również do kandyzowania.

Tekst: W. LEGUTKO PRZEDSIĘBIORSTWO HODOWLANO-NASIENNE

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

 

 

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

3 tygodnie ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

2 miesiące ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

3 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

3 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

3 miesiące ago