Uprawy

Rodzaje nawozów azotowych – czym różnią się od siebie?

Rodzaje nawozów azotowych – czym różnią się od siebie?, fot. SOBIANEK Sp. z o.o.

Nawozy azotowe należą do najpopularniejszych środków wykorzystywanych w rolnictwie do wspomagania plonowania upraw i zwiększenia ich masy zielonej. Na czym dokładnie polega rola tych substancji? Jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne ich rodzaje? Wyjaśniamy!

Znaczenie nawozów azotowych w rolnictwie

Azot jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju upraw. Jego niedobór sprawia, że plony są mniejsze i słabszej jakości. Rośliny mają strzelisty pokrój, słabe łodygi i słabo się krzewią, a ich liście szybko opadają. Wymywanie i uwalnianie się azotu do atmosfery przyczynia się do zmniejszenia jego poziomu w glebie. Z tego powodu konieczne jest uzupełnianie niedoborów poprzez stosowanie nawozów mineralnych”. Mówi nam Pan Filip z firmy Lintegra

Rodzaje i właściwości nawozów azotowych

Nawozy azotowe dzieli się ze względu na rodzaj substancji, która jest w nich wykorzystana jako źródło azotu. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • Nawozy amonowe. Działają one zakwaszająco i uwalniają się przy odpowiedniej wilgotności gleby. Ich stosowanie pobudza rozwój korzeni, ale nie stymuluje ich krzewienia. Stosuje się je przede wszystkim we wczesnym nawożeniu ozimin.
  • Nawozy saletrzane (azotanowe). Mają właściwości zasadowe, są jednak łatwo wymywane przez wody gruntowe. Ich zastosowanie pobudza intensywny zrost i krzewienie plonów. Ich bezpieczne użycie wymaga odpowiednio wysokiej temperatury, dlatego zazwyczaj nie korzysta się z nich wcześniej niż pod koniec marca.
  • Nawozy saletrzano-amonowe. Zawierają azot zarówno w formie amonowej, jak i azotanowej, dzięki czemu łączą właściwości obu opisanych wyżej rodzajów. Są stosowane nie tylko w uprawie zbóż, lecz także warzyw czy owoców.
  • Nawozy amidowe. Azot w tej formie uwalnia się najwolniej i wymaga do tego odpowiednio wysokiej temperatury i wilgotności. Zaletą tego typu nawozów jest to, że nie powodują rozhartowania roślin oraz wysokiego zasolenia gleby.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów znajduje swoje zastosowanie przy uprawie roślin.

Nawozy azotowe wzbogaca się często jeszcze innymi pierwiastkami, takimi jak fosfor lub siarka, aby uzyskać środki o najwyższej skuteczności i kompleksowym działaniu. Tego typu nawozy do wszystkich rodzajów upraw oferuje firma Sobianek – sprawdź szczegóły na stronie https://sobianek.pl/.

Tekst: SOBIANEK Sp. z o.o.

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

3 dni ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago