Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich – w ostatnich tygodniach dość głośno dyskutuje się nad projektem nowej Ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Ma ona zastąpić obowiązującą obecnie ustawę z 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Nowy projekt wzbudza dość duże kontrowersje, zwłaszcza wśród zainteresowanych hodowców i rolników. Przepisy w tym zakresie mają dostosować polskie prawo do praw obowiązujących w Unii Europejskiej. Czego dotyczą nowe przepisy i jakie ewentualne zmiany nastąpią? Przede wszystkim ustalano w sposób kompleksowy sprawy hodowli i rozrodu wszystkich zwierząt gospodarskich. Do tych ostatnich zaliczono oprócz tradycyjnych gatunków inne, takie jak: drób, zwierzęta z gatunku jeleniowatych, zwierzęta futerkowe, alpaki, jedwabnika morwowego, pszczołę miodną.
Nowe przepisy wymagają od hodowców ciągłego prowadzenia ksiąg hodowlanych bydła, zwierz kóz, owiec, świń oraz koniowatych. W odniesieniu do powyższych gatunków konieczne jest też prowadzenie oceny wartości użytkowej i genetycznej. Co prawda przepisy unijne nie ujmują ciągłości hodowli w przypadku hodowli drobiu, zwierząt jeleniowatych, zwierząt futerkowych oraz pszczół, ale polskie ustawodawstwo poszło szerzej w tym zakresie. Dzięki księgom hodowlanym tworzona jest historia danego zwierzęcia, dokumentująca ewentualne rodowody, a przede wszystkim kompletująca informacje o wynikach z oceny wartości użytkowej i ocena genetyczna zwierzęcia. Tego typu księgi są niezwykle cenione w innych unijnych państwach, np. w Niemczech blisko 90% pogłowia krów mlecznych jest ujętych w księgach hodowlanych. W najbliższym czasie w Polsce zostaną wprowadzone przepisy, które będą obligowały odpowiednie podmioty do pomocy przy prowadzeniu ksiąg hodowlanych, a także przy ocenie wartości genetycznej i użytkowej zwierząt gospodarczych. Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
W świetle nowej ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich minister rolnictwa otrzymał nowe uprawnienia:
Projekt ustawy zakłada też pewne korzyści dla rolników i hodowców. Przewiduje się, że mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom oferowane jest wsparcie finansowe. Pomoc będzie świadczona w formie bezpośredniej i subsydiowanej, która będzie polegała na:
Nowym zapisem jest też propozycja, by wysokość pobieranych opłat była ustalana przez wytypowane i uprawnione podmioty na podstawie poniesionych kosztów związanych z dokonaniem wpisu, wystawieniem zaświadczenia lub świadectwa zootechnicznego. Wysokość opłat i warunki na jakich dany wpis będzie można uzyskać, będą podawane na stronach internetowych, a także dostępne w siedzibach firm prowadzących księgi. Przewidywane jest również wprowadzenie przepisów przejściowych, do czasu wydania nowych aktów prawnych, które umożliwią zachowanie niektórych rozporządzeń wydanych na podstawie dotychczas obowiązującej ustawy.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…