Uprawy maków – mak lekarski (Papver somniferum L.) zwany także makiem ogrodowym i uprawnym, w tym jego odmiana – mak niskomorfinowy, znalazły się w gronie roślin uprawnych objętych regulacjami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
Mak lekarski w odróżnieniu od maku polnego jest uprawiany w celu uzyskiwania opium. Przełom nastąpił w XIX i XX wieku, kiedy wyizolowano z opium alkaloidy, zbadano ich właściwości i wprowadzono je do medycyny. Do substancji leczniczych zawartych w maku lekarskim należą m.in. morfina i kodeina. Opium jest stężałym sokiem mlecznym zbieranym z nacięć niedojrzałych makówek. Wykorzystuje się go w medycynie, ale także do produkcji substancji odurzających.
Uprawa maku lekarskiego może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa. Wyjątkiem od tej zasady jest odmiana – mak niskomorfinowy – który może być uprawiany wyłącznie do celów spożywczych i nasiennictwa (patrz: art. 45 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii; dalej jako: u.p.n.).
Mak niskomorfinowy jest odmianą maku lekarskiego, charakteryzującą się tym, że zawartość morfiny w torebce (makówce) bez nasion, z przylegającą do niej łodygą o długości do 7 cm wynosi poniżej 0,06% w przeliczeniu na zasadę morfiny i na suchą masę powyższych części rośliny.
Osoba, która chce uprawiać mak niskomorfinowy musi przekonać organ wydający zezwolenie, że daje rękojmię należytego zabezpieczenia zbioru upraw przed wykorzystaniem do innych celów niż określone w ustawie. Niezbędne jest dysponowanie przez plantatora pomieszczeniem zabezpieczonym przed kradzieżą makówki. Istotna jest także niekaralność i prowadzenie stabilnego trybu życia, przejawiającego się przestrzeganiem porządku prawnego. Karalność za przestępstwa i wykroczenia określone w art. 63 – 65 u.p.n. całkowicie przekreśla możliwość uzyskania zezwolenia. Należą do nich:
– nielegalna uprawa maku, konopii lub krzewu koki,
– nielegalne zbieranie mleczka makowego, słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopii innych niż włókniste,
– kradzież z włamaniem lub zabór w celu przywłaszczenia środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka makowego lub słomy makowej,
– uprawa maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych bez wymaganego zezwolenia.
Rozpoczęcie upraw maku niskomorfinowego bez wymaganego zezwolenia jest wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny, którego popełnienie uniemożliwia uzyskanie zezwolenia w przyszłości.
Zezwolenie na uprawę maku jest wydawane przez wójta gminy (a w przypadku gmin miejskich i miejsko – wiejskich – przez burmistrza lub prezydenta miasta). Wniosek o wydanie zezwolenia należy złożyć do organu właściwego ze względu na położenie miejsca, gdzie są planowane uprawy. Dokładne informacje, które muszą znaleźć się we wniosku, zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 47 ust. 2 u.p.n.
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na uprawę maku został udostępniony w Serwisie informacyjno – usługowym dla przedsiębiorcy biznes.gov.pl i jest dostępny do pobrania pod tym linkiem.
Nie tylko uprawa maku lekarskiego wymaga posiadania zezwolenia. Odrębne zezwolenia przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego są wydawane między innymi do zbioru mleczka makowego i opium z maku, sporządzania wyciągów ze słomy makowej. Zezwolenie na działalność w zakresie skupu maku na podstawie umowy kontraktacji jest z kolei wydawane przez marszałka województwa. Warto o tym pamiętać, z uwagi na to, że nieświadomość zakresu zezwolenia nie zwalnia z odpowiedzialności karnej i administracyjnej.
Konsekwencje prowadzenia uprawy maku niskomorfinowego niezgodnie z przepisami, w tym z treścią zezwolenia są bardzo dotkliwe – prowadzą do wycofania zezwolenia na uprawę oraz wydania decyzji nakazującej zniszczenie upraw. Ogromne ryzyko prawne związane z popełnieniem błędów na etapie prowadzenia działalności rolniczej w tym zakresie może zniechęcać potencjalnych inwestorów.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…