Ze wspomnianej ulgi mogą skorzystać rolnicy w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, określonego w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 333 i 915. – o jego wprowadzeniu decyduje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest możliwe m.in. w razie awarii technicznych lub katastrof naturalnych – gdy istnieje zagrożenie dla dużej liczby osób, mienia w wielkich rozmiarach, albo znacznego obszaru środowiska naturalnego.
Samo wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie zobowiązuje organu podatkowego (burmistrza, wójta, prezydenta miasta) to przyznania ulgi w podatku rolnym. Przyznanie takiej ulgi jest fakultatywne – zależne od uznania administracyjnego organu. Ulga w razie klęski żywiołowej ma specyficzny charakter także dlatego, że przypomina zwolnienie podatkowe. Organ podatkowy może zaniechać poboru podatku (obliczy, ale nie pobierze), albo ustalenia należności (w ogóle nie obliczy podatku stwierdzając, że podatnikowi przysługuje ulga). Podatnik może zatem nie zapłacić nic, albo uiścić tylko część podatku – zależnie od treści decyzji organu.
Dwoma podstawowymi czynnikami wpływającymi na wysokość ulgi podatkowej przyznawanej w razie klęski żywiołowej są:
Ulga w razie klęski żywiołowej jest przyznawana za rok podatkowy, w którym wprowadzono stan klęski żywiołowej – chyba że stan nadzwyczajny wprowadzono po zapłaceniu podatku za dany rok – wtedy ulga jest stosowana w następnym roku podatkowym.
Żeby skorzystać z ulgi podatkowej trzeba złożyć wniosek. Wzór powinien być dostępny na stronie internetowej urzędu gminy – każdy urząd może dysponować trochę innym formularzem, więc lepiej wykorzystać ten, który jest wymagany w danej gminie, żeby uniknąć formalnych błędów.
Ulga w podatku rolnym z tytułu klęski żywiołowej może być przyznana pod warunkiem, że doszło do istotnych szkód w budynkach należących do gospodarstwa domowego, inwentarzu żywym lub martwym, albo w ziemiopłodach lub drzewostanie. Brak związku przyczynowo – skutkowego między wystąpieniem klęski żywiołowej, a szkodą w gospodarstwie rolnym podatnika uniemożliwia mu skorzystanie z przedstawionej w artykule ulgi. Uznanie organu podatkowego jest dość szerokie – musi on na podstawie informacji we wniosku stwierdzić, czy szkoda jest istotna – nieistotne szkody nie uzasadniają przyznania ulgi.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…