Teledetekcja jest rodzajem badań wykonywanych przy wykorzystaniu czujników. Nowoczesne technologie umożliwiają między innymi ocenę prędkości wiatru na powierzchni ziemi, a także jakość i ilość plonów.
Współcześnie teledetekcja jest coraz szerzej wykorzystywana w rolnictwie. Za jej pomocą można efektywniej i szybciej znaleźć obszary upraw nierozwijające się prawidłowo, dotknięte wadami w okresie wegetacji. Teledetekcja umożliwia również regulowanie braków w nawożeniu, wykorzystanie potencjału plonotwórczego w uprawach i stosowanie nawozów mineralnych wyłącznie w okresach zapotrzebowania na określone minerały, a nawet wykrycie szkodników w uprawach.
Rolnicy coraz częściej korzystają z teledetekcji również w przypadku poniesienia strat, np. spowodowanych huraganem, deszczem nawalnym, gradem, suszą czy też zwierzyną łowną. Pomiary dokonane w ramach tego typu badań pozwalają na wykazanie rozmiaru szkód i ich przyczyn. Wyniki pomiarów stanowią bardzo ważny dowód w przedsądowym postępowaniu o wypłatę odszkodowania, a w razie odmowy wypłaty odszkodowania można wykorzystać je w procesie sądowym.
Problemem w rozpowszechnieniu zastosowania teledetekcji w gospodarstwach rolnych w Polsce jest ich wysoki koszt i stosunkowo mała dostępność. Na rynku funkcjonuje niewiele podmiotów oferujących usługi na rzecz rolnictwa, przez co są one mało konkurencyjne. Poza tym, większości polskich gospodarstw rolnych, które prowadzą produkcję rolną na niewielką skalę, nie stać na korzystanie z nowoczesnych technologii.
Wykorzystanie teledetekcji w rolnictwie przynosi jednak wymierne rezultaty, na które jednak trzeba poczekać. Z jednej strony teledetekcja pozwala kontrolować uprawy, z drugiej – pomocniczo służy w walce o odszkodowania spowodowane przez zwierzynę łowną i kataklizmy. Niemniej w dłuższej perspektywie może przynieść także korzyści w postaci ograniczenia nawożenia i paliwa. Większość rolników kontroluje uprawy samodzielnie, poprzez objazd pól uprawnych.
Teledetekcja przynosi sektorowi rolniczemu gotowe, ultranowoczesne rozwiązania, które pozwolą na bardziej wiarygodne i skuteczne udokumentowanie ewentualnych strat, a jednocześnie wyeliminowanie z zadań producentów rolnych czasochłonnych i kosztownych kontroli upraw przeprowadzanych w tradycyjny sposób.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…