Zmiany dotyczyły hodowców bydła i świń oraz nakładały na nich nowe obowiązki. Głównym obowiązkiem, który wywołał poruszenie wśród rolników, bo miał ogólny charakter i zmusił ich do wypełniania dodatkowych formalności, był obowiązek sporządzenia spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada.
Raz w roku trzeba przekazać spis wszystkich zwierząt przebywających w danej siedzibie stada. Rolnik powinien go sporządzić najpóźniej 31 grudnia i przekazać ARiMR w ciągu 7 dni od dnia jego sporządzenia. W praktyce rolnicy czekają na ostatnią chwilę – nie przez brak zorganizowania, ale w związku z oczekiwaniem na nowe zwierzęta w stadzie. Spis musi być aktualny na dzień jego sporządzenia.
Rolnik sporządzając spis podaje informacje o liczbie i numerach identyfikacyjnych zwierząt. Spis może zostać przygotowany w formie papierowej, na formularzu dostępnym w biurze powiatowym agencji, albo w formie elektronicznej. Sprawdź, aktualne formularze Spisu stanu stada świń bądź Spisu stanu stada bydła/owiec/kóz i zapoznaj się z instrukcją ich wypełnienia.
Spis stanu stada bydla albo owiec albo koz
Instrukcja wypełnienia spisu stanu stada bydła owiec koz
Drugi sposób jest preferowany przez osoby, które zdecydowanie wolą pracę przy komputerze, niż ręczne wypełnianie papierowych formularzy. Pod względem treści elektroniczne formularze udostępnione na stronie internetowej ARiMR są takie same. W razie pomyłki lub zmiany stanu faktycznego można łatwo wprowadzić aktualne informacje, bez konieczności korzystania z nowego egzemplarza.
Forma elektroniczna może polegać na wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji – dzięki temu rolnik nie musi już osobiście dostarczać spisu. Dokonuje tego drogą elektroniczną w drodze aplikacji e-Wniosek. Agencja ma dostęp do wszystkich informacji wprowadzonych przez hodowcę zwierząt. Problem w tym, że ten sposób w praktyce jest mało rozpowszechniony i sprawia wrażenie skomplikowanego oraz wymagającego dopełnienia wielu formalności. Drugi sposób dostarczenia spisu sporządzonego w formie elektronicznej polega na zapisaniu pliku cyfrowego (np. w formacie .doc, albo .pdf) na płycie DVD lub innym nośniku, a następnie na dostarczeniu go do agencji.
Obowiązek sporządzania spisu nie dotyczy posiadaczy zwierząt gospodarskich, którzy sprawują nad nimi pieczę tylko tymczasowo, w związku z ich transportem. Z obowiązku sporządzania spisu wyłączono także zwierzęta cyrkowe.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…