Finanse

Wycena szkód łowieckich

Wycena szkód łowieckich , fot. Pixabay

Kiedy przed Bożym Narodzeniem w 2016 r. rząd zapowiedział zmiany w zakresie wyceny szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań, rolnicy czekali z nadzieją na 2017 r. Czekają nadal. 

Dopiero 2018 r. przyniesie rzeczywiste zmiany. W styczniu 2018 r. odbędą się szkolenia pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Mogą wziąć w nich udział także inne osoby świadczące profesjonalne usługi w zakresie doradztwa (m.in. prawnicy specjalizujący się w prawie łowieckim). W 2018 r. powstanie też fundusz odszkodowawczy. Obowiązek oszacowania szkód będzie spoczywał na komisjach działających przy wojewodzie.

Fundusz odszkodowawczy dla rolników

Fundusz odszkodowawczy, z którego będą wypłacane odszkodowania dla rolników będzie zasilany przez wpłaty myśliwych i dotacje z budżetu państwa. Opłaty uiszczane przez myśliwych miałyby charakter podstawowy. Ich wysokość miała być ustalana w oparciu o liczbę zwierząt łownych wynikającą z rocznego planu. Dotacja z budżetu państwa miałaby z kolei charakter zapasowy – byłaby  wpłacana dopiero wtedy, gdy zabrakłoby środków finansowych na wypłatę odszkodowań.

W 2017 r. szkody szacowały koła łowieckie

Choć zmiany miały wejść już w 2017 r., nadal obowiązywały stare zasady. Rolnicy czekając na wprowadzenie nowych zasad wyceny i wypłaty odszkodowań nadal byli zmuszeni respektować wyceny przygotowywane przez koła łowieckie. Państwa nie było stać na zasilenie funduszu odszkodowawczego – kwotę dofinansowania szacowano na 30 mln złotych. Bez funduszu niemożliwe było wprowadzenie nowych zasad, więc „dobra zmiana” w tym zakresie została wstrzymana.

Nic nie jest pewne

Zanim wejdą w życie zmiany z 2017 roku, może się jeszcze wiele zmienić. W okresie tzw. biegunki legislacyjnej jest to bardzo możliwe – tym bardziej, że pojawił się pomysł, aby szacowaniem szkód zajęły się nie komisje przy wojewodzie, ale Lasy Państwowe.

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago