Jednostki doradztwa rolniczego, określane jako Ośrodki Doradztwa Rolniczego lub w skrócie – ODR-ami – przeszły przez szereg zmian, wygląda na to że z sukcesem, bo Izby Rolnicze są z tych zmian bardzo zadowolone, nie podzielając negatywnych opinii przedstawionych przez opozycję.
Od 2014 r. nadzór nad Ośrodkami Doradztwa Rolniczego był sprawowany przez właściwych marszałków województw. Do ich zadań należało między innymi rozdysponowanie środków finansowych na cele działalności ODR – ów. W związku z tym, że strumień środków finansowych był znacznie ograniczony, resort postanowił znowelizować ustawę o jednostkach doradztwa rolniczego wprowadzając zasadę, że nadzór nad ODR – ami będzie sprawowany bezpośrednio przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Wprowadzone zmiany już na pierwszy rzut oka prowadzą do zmniejszenia zakresu kompetencji marszałków województwa, co można odnieść do ogólnej, niebezpiecznej tendencji związanej z ograniczaniem autonomii samorządu terytorialnego. Tyle że dla Izb Rolniczych liczą się inne dobra prawne, niż konstytucyjna zasada – chodzi o realny, korzystny wpływ na działalność ODR – ów. Pytanie tylko, czy nie było możliwe zwiększenie efektywności finansowania tych jednostek bez zmiany ustawy, w drodze budowania prawidłowych praktyk na poziomie działania urzędu marszałkowskiego. ODR – y podlegają bezpośrednio ministrowi rolnictwa od 20 sierpnia 2016 r.
Minister rolnictwa zatwierdza roczny program działalności ODR – ów oraz rozlicza jednostki doradztwa rolniczego z wykonania programów. Inne kompetencje w zakresie działalności finansowej przysługujące ministrowi są związane z zatwierdzeniem cennika odpłatnych usług oraz podejmowaniem decyzji w zakresie podejmowania decyzji o dofinansowaniu. Wprowadzone zmiany są ukierunkowane na poprawę konkurencyjności oraz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich zapewniając doradztwo rolnicze rolnikom. Wszystkie jednostki doradztwa rolniczego przygotowują własne plany finansowe i przedkładają roczne sprawozdania finansowe do zatwierdzenia ministrowi. Bezpośredni nadzór ministra nad ODR – ami ma być sposobem na poprawę efektywności ich działania.
Na wprowadzonych w II połowie 2016 r. zmianach ministerstwo rolnictwa na razie poprzestaje. Nie uchwalono żadnych nowelizacji aktów prawnych regulujących działalność ODR – ów. Teraz tylko trzeba poczekać na rzeczywiste i długofalowe skutki wprowadzonych zmian. Według twórców omówionych wyżej zmian, nowelizacja była konieczna do tego, aby program ministerstwa w zakresie rozwoju rolnictwa i prowadzenia polityki rolnej mógł być prawidłowo realizowany – czekamy zatem na konkretne działania bezpośrednio i pośrednio poprawiające sytuację polskich gospodarstw rolnych.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…