Nawozy organiczne są nawozami naturalnymi produkowanymi z substancji organicznej ewentualnie z mieszaniny różnych substancji organicznych. Możemy je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy nawozy pochodzenia roślinnego: obornik, gnojówka, guano oraz roślinnego: kompost, słoma, torf. Jest to nawóz polecany przez specjalistów, gdyż mikroorganizmy znajdujące się w nawozach poprawiają jakość i strukturę gleby, dostarczają roślinom wszystkich potrzebnych składników, poprawiają właściwości chłonne. Podczas rozkładu nawozów organicznych tworzy się dwutlenek węgla, który ulatniając się z gleby pozwala na zwiększenie jej asymilacji. Warto jednak zwrócić uwagę, że stosowanie nawozów organicznych powinno być przemyślane, przeprowadzane w odpowiednim czasie, we właściwych proporcjach i za pomocą właściwego nawozu. Źle zastosowany nawóz organiczny może nawet zniszczyć roślinę (poparzyć ją), gdyż jest tak silny.
Obornik zawiera wszystkie składniki pokarmowe niezbędne roślinom (azot, potas, wapń). Jego podstawowa wartość zależy od gatunku zwierząt, rodzajów odchodów i ściółki. Rozróżniamy obornik: bydlęcy, koński, owczy, ptasi, świński. W przypadku ściółki, najlepsza jest słomiana, ponieważ powoli się rozkłada i jest łatwa w równomiernym rozmieszczeniu obornika na wyznaczonym gruncie. Jest to jeden z najcenniejszych i poszukiwanych nawozów. Dawniej nie było problemów z jego pozyskiwaniem, obecnie – ze względu na specjalizację gospodarstw pozyskiwanie jest trudniejsze. Nawożenie obornikiem wymaga od rolnika ustalenia rotacyjnego następstwa roślin po sobie. Wiadomo, które rośliny mogą być uprawiane jako pierwsze po oborniku, które jako drugie i trzecie. Jakość obornika wzrasta wraz z rozkładem masy organicznej. W związku z tym wyróżniamy:
Gnojownica jest mieszaniną stałych i płynnych odchodów zwierząt, wymieszanych z resztkami paszy i wodą. Jest to produkt uboczny (ale bardzo cenny) chowu zwierząt w systemie bezściółkowym. Gnojownicę przeznaczoną do wykorzystania w uprawach, należy rozcieńczyć wodą. Zawiera ona wysokie stężenie azotu i potasu, niezbędne w uprawach.
Cennymi nawozami pochodzenia roślinnego jest kompost, torf, kora drzew, trociny…
Nawozy organiczne nie tylko dostarczają rośliną składników pokarmowych, ale ograniczają działanie organizmów chorobotwórczych w glebie.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…