Nawozy mineralne najczęściej są nawozami jednoskładnikowymi, a to oznacza, że w ich składzie jest wysoki procent zawartości czystego składnika w stosunku do całości. I tak, zawartość azotu w mineralnych nawozach azotowych może dochodzić nawet do 46%, a zawartość fosforu w nawozie fosforowym może wynieść 30%. Nawozy jednoskładnikowe pozwalają w krótkim czasie dostarczyć glebie jednego składnika, którego ona potrzebuje.
W uprawach, oprócz nawozów organicznych, stosowane są również nawozy mineralne, które są nazywane sztucznymi lub pomocniczymi. Zaopatrzone w skoncentrowane składniki odżywcze, odpowiednio skomponowane, działają szybciej i należą do bardzo wydajnych.
Jednoskładnikowymi są nawozy: azotowe, fosforowe, magnezowe, potasowe. Ich stosowanie jest polecane osobom, które mają specjalistyczną wiedzę co do składu gleby. W pozostałych przypadkach polecane są bezpieczniejsze nawozy wieloskładnikowe. Nawozy mineralne można stosować przed sadzeniem, siewem roślin (nawożenie przedsiewowe) albo w trakcie wegetacji. Mówimy wtedy o dokarmianiu roślin. Nawozy sztuczne wspomagają uprawę i zwiększają plony. Należy jednak stosować je z umiarem. Długoletnie sztuczne nawożenie może doprowadzić do zmniejszenia próchnicy w glebie i ostatecznie do jej wyjałowienia. Najlepiej, by nawozy sztuczne były używane naprzemiennie z naturalnymi – na przykład z obornikiem.
W kontekście nawożenia roślin mówi się przede wszystkim o zaletach. Niestety niewłaściwe nawożenie roślin może powodować wiele problemów. Dotyczy to przede wszystkim nawozów mineralnych. Nadmierne stosowanie nawozów może prowadzić do zasolenia gleby, a także zanieczyszczenia wód gruntowych. Obserwuje się też niekorzystny wpływ na same rośliny. Nieprawidłowe, nadmierne nawożenie prowadzi do pogorszenia jakości roślin, a co za tym idzie – mniejszego plonu. Niewłaściwe stosowanie nawozów sztucznych jest też zagrożone karą finansową, zgodnie z art. 41 i 42 ustawy o nawozach i nawożeniu. Reasumując – nawozy owszem pomagają w użyźnianiu gleby i lepszym plonowaniu, ale tylko wtedy, kiedy jest nawożenie jest przeprowadzane w odpowiednim czasie, po analizie gleby i zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…