Tunel foliowy możesz zacząć rozstawiać, gdy temperatura jest już w miarę stabilna, a ewentualne przymrozki występują bardzo rzadko. Zwykle zaleca się jego rozstawienie z początkiem marca, jednak wiele zależy od pogody. Niektórzy stawiają tunele foliowe już po pierwszych roztopach. Zatem kiedy najlepiej się w niego zaopatrzyć? Tunele foliowe warto kupić wcześniej (przeglądnij ofertę tuneli), najlepiej z końcem lub początkiem roku, gdy trwają jeszcze wyprzedaże. Istnieje wtedy duża szansa, że zakupisz go za bardzo atrakcyjną cenę, a przy tym zdążysz rozłożyć na czas.
A co uprawiać w tunelu foliowym? I kiedy posadzić poszczególne owoce, warzywa, zioła…?
Tunele foliowe kupowane są głównie w celu uprawy warzyw ciepłolubnych, takich jak ogórki, pomidory, papryka czy cebula, ale możesz posadzić tam również rzodkiewkę, szpinak, kalarepę czy sałatę. Tunele foliowe to również sposób na uprawę owoców egzotycznych, np. melona czy kiwano. Niektórzy sadzą tam również ozdobne kwiaty. Jednak bez względu na to, co postanowisz posadzić pod folią musisz wcześniej odpowiednio przygotować ziemię – przekopać ją, oczyścić i użyźnić, np. mieszając z kompostem.
Warzywa w tunelu ogrodowym musisz sadzić w odpowiedniej kolejności, a także w odpowiednim otoczeniu. Nie każde warzywa się „lubią” – na przykład sałata nie powinna rosnąć przy pietruszce, a ogórek koło pomidora. Jeśli będziesz przestrzegać zasad uprawy współrzędnej warzyw, wydobędą one ze swojego sąsiedztwa jak najwięcej korzyści.
A kiedy sadzić poszczególne warzywa w tunelu foliowym? Tutaj wiele zależy od tego czy chcesz rzeczywiście sadzić (już wyrośnięte warzywa), czy dopiero je siać. Warzywa sieje się w pierwszych miesiącach roku (najczęściej jest to luty lub marzec) w domu, a pod tunelem robi się tylko rozsady. Siać warzywa do gruntu można tylko wtedy, gdy osiągnie on już określoną temperaturę i gdy nie istnieje ryzyko wystąpienia nagłych przymrozków. Wiele zależy też od odmian poszczególnych warzyw, np. szpinak matador możesz siać zarówno wiosną, jak i latem i jesienią, z kolei szpinak markiza tylko jesienią. Jednak można mniej więcej określić termin siania i sadzenia poszczególnych warzyw, co przedstawiamy poniżej.
Artykuł powstał na zlecenie Meblobranie.pl
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…