Hodowla zwierząt

Jak wybrać konia reproduktora ujeżdżeniowego, skokowego?

Jak wybrać konia reproduktora ujeżdżeniowego, skokowego?, fot. Stacja ogierów Cichoń Stallions

Zajmujesz się hodowlą koni i chcesz wychować w swojej stadninie przyszłego czempiona? Musisz wiedzieć, jak wybrać reproduktora do pokrycia swojej klaczy, aby zwiększyć szanse na to, że przyszłe potomstwo będzie mogło brać udział w zawodach jeździeckich. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, gdy interesuje cię reproduktor skokowy oraz ujeżdżeniowy.

Jak wybrać konia reproduktora?

Zanim przejdziemy do cech, jakie powinien posiadać reproduktor ujeżdżeniowy oraz skokowy, zaczniemy od podstawowych informacji, które są potrzebne, bez względu na to, w jakiej dyscyplinie zwierzę będzie szkolone.

To, co jest najważniejsze, to rodowód oraz osiągnięcia reproduktora. Najczęściej zaczyna się od sprawdzenia, w jakich konkursach uczestniczył koń oraz jakimi wynikami może się pochwalić. Dzięki temu można określić, czy jego przyszłe potomstwo będzie mieć predyspozycje do osiągnięcia takiego samego poziomu. Gdy zwierzę przejdzie tę analizę pomyślnie, można zacząć sprawdzać rodowód, i tutaj również należy robić to pod kątem osiągnięć sportowych rodziców, rodzeństwa, a także dalszej rodziny. Profesjonalne hodowle ponadto śledzą poczynania potomstwa koni reproduktorów, zbierając informacje na temat udziałów w konkursach, więc jeśli jest taka możliwość, warto o to dopytać.

Następnie zastanów się, jaki będzie sposób krycia klaczy. Jeśli naturalny, wybór jest ograniczony przez lokalizację, możliwości transportowe. Może się też okazać, że ze względu na uczestnictwo w zawodach lub kontuzję, idealny koń reproduktor nie będzie dostępny w danym terminie. Dlatego na świecie, ale też w Polsce, coraz częściej hodowcy decydują się na sztuczne unasiennienie nasieniem świeżym, schłodzonym lub mrożonym. Ma to wiele zalet, można wybrać reproduktora z innego kraju, ponadto nie dochodzi do kosztów i wielu problemów związanych z kryciem naturalnym.

I tutaj ważna jest kolejna kwestia, czyli wybór hodowli, stacji, która zapewnia nie tylko konie reproduktory, ale zajmuje się też sprzedażą samego nasienia. Jeśli chcesz wychować czempiona, możesz wybrać reproduktory skokowe, ujeżdżeniowe ze stacji ujeżdżeniowej Cichoń Stallions, która współpracuje z Deckstation Schockemӧhle oraz z Helgstrand Dressage Stallions.

Jak wybrać reproduktora skokowego?

Koń skokowy posiada predyspozycje do tego, aby brać udział w konkurencji skoków przez przeszkody. To, co jest ważne, to przede wszystkim budowa konia. Powinien on być silny, szybki, ale, co istotne, nie może być zbyt masywny. Parametr ten uwzględnia stosunek wzrostu do wagi, przy czym, im jest wyższy, tym zwiększa się ryzyko, że zwierzęciu trudniej będzie podnieść ciało do skoku. Budowa konia powinna być proporcjonalna, silna. Zwróć uwagę na to, czy ma umięśniony grzbiet oraz twarde kopyta.

Oprócz tego, istotną kwestią jest ruch konia. Często istnieje pokusa, aby wybierać duże, wysokie konie skokowe, które, choć są silne i potrafią osiągać spore prędkości, nie są jednak zwinne, mają problemy na zakrętach.

Jeśli chodzi o rasy, to przekrój jest tak naprawdę bardzo szeroki. Jako reproduktor skokowy sprawdzą się m.in. konie typu francuski sel, irlandzki stałocieplny, czy westfalski.

Jak wybrać reproduktora ujeżdżeniowego?

O ile w przypadku reproduktorów skokowych, główną uwagę zwraca się na siłę i szybkość konia, to wybierając reproduktora ujeżdżeniowego, należy skupić się na jego prezencji, chociaż nie mniej istotnym czynnikiem jest odpowiedni ruch we wszystkich trzech chodach. Od reproduktorów ujeżdżeniowych wymaga się, aby nie tylko posiadały elastyczny ruch, ale też inteligencję, dzięki której współpraca między jeźdźcem a koniem będzie dobrze przebiegać.

Tekst: Stacja ogierów Cichoń Stallions

~

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

3 tygodnie ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

2 miesiące ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

3 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

3 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

3 miesiące ago