Hodowla zwierząt

Jak hodować przepiórki, kaczki, kury…? Porady dla hodowców drobiu

Jak hodować przepiórki, kaczki, kury…? Porady dla hodowców drobiu, fot. pixabay
Drób hodowany jest w celu pozyskania jaj, mięsa oraz piór, zdarza się jednak, że prowadzona jest hodowla odmian dekoracyjnych. Największym producentem drobiu na świecie są Chiny, a zaraz za nimi znajduje się Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Brazylia oraz Indie. W Europie prym w produkcji wiedzie Polska. Wśród drobiu najczęściej hodowane są kury, a coraz większą wagę przykłada się do tego, aby zwierzęta hodowlane, w tym drób, miały odpowiednie warunki do życia, dużą rolę odgrywa również ekologia.

Gdzie kupować drób hodowlany?

Hodowlą drobiu zajmują się przede wszystkim duże fermy, jednak coraz częściej ludzie posiadający własne ogródki decydują się na to, by poświęcić ich część na niewielki kurnik, dzięki czemu mają stały dostęp do wysokiej jakości świeżych jaj oraz mięsa. Aby zająć się hodowlą drobiu, czy to na swój własny użytek, czy na sprzedaż, konieczny jest zakup młodych zwierząt. Gdzie w takim razie szukać drobiu na sprzedaż? Można znaleźć kaczki, kury, koguty na www.sprzedajemy.pl, warto również poszukać ofert na giełdach oraz aukcjach rolniczych.

Jak hodować kury, kaczki i przepiórki?

Każdy z tych gatunków wymaga nieco innego podejścia, przy czym zawsze należy brać pod uwagę warunki hodowlane. Oczywiście bardzo dużo zależy od skali tego przedsięwzięcia, w przypadku dużych ferm drobiu konieczne jest uwzględnienie takich wymagań, jak:

  • przygotowanie odprowadzenia wód od czyszczenia kurników do specjalnych szczelnych zbiorników,
  • wykonanie odpowiedniego urządzenia do podczyszczania wód opadowych oraz roztopowych, które następnie będą odprowadzane z terenu fermy drobiu do kanalizacji deszczowej wiejskiej,
  • podanie liczby stanowisk w fermie dla danego gatunku drobiu (zgodnie z aktualnymi przepisami),
  • przedstawienie metody prowadzenia hodowli drobiu.

To tylko część wymagań, które są stawiane hodowcom drobiu. Istotną kwestią jest także to, że już na etapie przygotowywania się do założenia fermy drobiu, konieczne jest oszacowanie jej przyszłej uciążliwości zapachowej. Ponadto w budynkach przeznaczonych do hodowli drobiu należy zapewnić odpowiednią cyrkulację oraz wilgotność powietrza. Duże znaczenie ma również temperatura i natężenie światła.
Każde zwierze hodowlane musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca. Najmniej wymagające pod tym względem są przepiórki, które z racji niewielkich rozmiarów nie wymagają szczególnie dużej przestrzeni.

Porady dla hodowców drobiu

Jak już wspominaliśmy, coraz większą popularnością cieszą się amatorskie hodowle kur. Najczęściej decydują się na to osoby mieszkające na wsiach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również w mieście hodować niewielką ilość tych ptaków, jeśli tylko posiadamy przydomowy ogródek. Na początek wystarczą 2-4 kury i drewniany domek, który stawia się bezpośrednio na trawniku. Ponadto trzeba im zapewnić miejsce na gniazda, w których będą składać jaja. Na 4 kury musi przypadać co najmniej jedno gniazdo wyścielone ściółką.

Tekst powstał na zlecenie firmy sprzedajemy.pl.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

admin

Recent Posts

Dzierżawa gruntu rolnego – korzyści i zagrożenia

Posiadacz gospodarstwa rolnego chcący rozszerzyć zakres upraw roślin, albo potrzebuje dodatkowych pastwisk lub łąk na…

5 dni ago

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

1 miesiąc ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

2 miesiące ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago