Ochrona roślin

Jak chronić rośliny uprawne?

Jak chronić rośliny uprawne?, fot. Pixabay

Jak chronić rośliny uprawne? Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin chciałby, by rosły one bez problemów. Niestety coraz częściej na polach pojawią się różnego rodzaju szkodniki, które znacznie pogarszają stan, na przykład zbóż. Rośliny są atakowane nie tylko przez owady ale także przez gryzonie. Swego rodzaju zagrożenie mogą stanowić także chwasty.

Zboża

Bez wątpienia do ich prawidłowego wzrostu niezbędne będzie nawożenie, jednak nie jest ono wystarczające. Należy pamiętać także o zabiegach ochronnych. Do wyboru mamy mnóstwo bezpiecznych środków, które pomogą w zwalczaniu szkodników. Na stronie Syngenta.pl znajdziemy preparaty ochrony, w tym insektycydy oraz fungicydy. Obie te substancje powinny zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed insektami i patogenami. Najczęściej stosuje się je maksymalnie dwukrotnie w danym sezonie. Jeśli będziemy wykorzystywać je częściej istnieje ryzyko uodpornienia niektórych patogenów.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Ziemniaki

Osoby, które zajmują się ich uprawą wiedzą, że wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Trudności sprawia nie tylko sama produkcja, ale także odpowiednia ochrona tych roślin. Jak się okazuje ziemniaki są bardzo często atakowane szczególnie przez szkodniki, choć nie omijają ich różnego rodzaju choroby. Do ich ochrony zaleca się wykorzystanie herbicydów, fungicydów i insektycydów. Wszystkie te środki pozwolą na zabezpieczenie roślin przed atakami owadów, patogenów i innych możliwych zagrożeń. Najczęściej proces ochrony rozpoczyna się w momencie gdy pojawi się tak zwana nadziemna część rośliny.

Burak cukrowy

W tym przypadku największym wrogiem okazują się być chwasty. Do walki z nimi zaleca się herbicydy, takie jak Trivko, czy Zetrola, które znajdziemy w stronie Syngenta. Już podczas wyboru pola, na którym posadzimy buraki powinniśmy zwrócić uwagę na poziom jego zachwaszczenia. Unikajmy takich miejsc, gdzie ten problem jest bardzo duży. Pamiętajmy także o przygotowaniu ziemi. Właśnie tutaj przydatne będą wspomniane wcześniej herbicydy. Możemy zastosować je zaraz po zasianiu roślin lub przed ich wyrośnięciem.

Tekst: Magdalena Lisek

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago