Nie ma co się łudzić, że naszego ukochanego zwierzaka to nie dotyczy. W przypadku pasożytów wewnętrznych lepiej działać profilaktycznie stosując tabletki na odrobaczanie dla psów oraz tabletki na odrobaczanie dla kotów niż zareagować zbyt późno. Trzeba mieć na uwadze, że pasożyty mogą być źródłem wielu chorób, które stanowią zagrożenie nie tylko dla naszego pupila, ale także dla pozostałych domowników, zwłaszcza dzieci.
Jajeczka robaków można spotkać wszędzie – w wodzie, glebie, nawet niepozorne polowanie na ptaki lub małe gryzonie może skończyć się zakażeniem. Jajeczka i larwy pasożytów mogą być przenoszone także na butach i ubraniach, dlatego zachorować może nawet niewychodzący z domu kot.
Na robaki szczególnie narażone są szczenięta i kocięta, które mogą zlizywać larwy ze skóry swojej mamy. Pierwszy preparat na odrobaczanie psa powinno się podać już dwutygodniowym szczeniakom i regularnie co trzy tygodnie powtarzać tę czynność przez cały okres karmienia mlekiem matki. Kociętom po raz pierwszy należy podać preparat na odrobaczanie kota w 5 tygodniu życia, a następnie odrobaczać je co kolejnych 5 tygodni. Ważne, aby jednocześnie z pierwszym odrobaczaniem szczeniąt i kociąt nie zapominać o odrobaczeniu karmiących je mam.
Dorosłe psy i koty powinno się odrobaczać regularnie co 3 miesiące, czyli 4 razy do roku. W przypadku, gdy istnieje wysokie ryzyko zarażenia pasożytami oraz gdy zwierzę przebywa w otoczeniu dzieci, zalecane jest podawanie preparatów na odrobaczanie raz w miesiącu.
Właściwe środki oraz dawkowanie najlepiej dobierze lekarz weterynarii po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Na rynku dostępne są różne produkty odrobaczające – pasty doustne, tabletki na odrobaczenie, zawiesiny doustne oraz preparaty do zakrapiania na kark. dlatego każdy znajdzie coś co przypadnie jego pupilowi do gustu.
Zatruty pasożytami organizm nie pozostaje obojętny na ich wpływ dlatego warto mieć swojego pupila na oku. Zarażony pies, czy kot może być osowiały, mieć matową sierść, częste biegunki, a nawet mimo dużego apetytu można zaobserwować u niego spadek masy ciała. Typowym objawem zwłaszcza u psów jest świąd odbytu, objawiający się „saneczkowaniem”. To ważne znaki sugerujące, że już najwyższy czas wybrać się ze swoim psem lub kotem do weterynarza po odpowiedni preparat na odrobaczanie.
Tekst: Elanco Poland
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…