Poplon nazywany jest naturalnym nawozem i faktycznie na tę nazwę zasługuje. To nie tyle przedmiot, co sposób nawożenia gleby po zbiorach. Aby zapobiec jałowieniu i erodowaniu gleby, z której zebrano uprawy, wysiewa się inne rośliny – najczęściej motylkowe. Ich przeznaczenie jest dwojakie. Poplon może być po wysiewie i wzroście zbierany i przeznaczony na paszę dla zwierząt gospodarskich lub zaorany. Częściej stosuje się to drugie rozwiązanie, a przeoranie gleby razem z poplonem ma być sposobem na jej użyźnienie i przygotowanie do wiosennego wysiewu.
Stosowanie poplonu jest obowiązkowe. Odpowiednie przepisy regulują nie tylko konieczność jego wysiewu, ale także terminy, w których rolnicy muszą się zmieścić.
Wysiew i utrzymanie poplonu na polu zależne jest od jego rodzaju. W uprawach istnieją dwa rodzaje poplonu – międzyścierniskowy i ozimy.
Poplon międzyścierniskowy trzeba wysiać najpóźniej do 20 sierpnia i utrzymać na polu przynajmniej do 1 października. Po tym czasie można go zebrać lub zaorać.
Poplon ozimy wysiewa się do 1 października i musi być utrzymany na polu do 15 lutego następnego roku.
Na poplon najlepiej nadają się rośliny, które nie potrzebują dużo wilgoci do wykiełkowania, ponieważ po zbiorach gleby są dość ubogie w wodę. Przyoranie poplonu poprawia istniejące w niej życie biologiczne, ubogaca glebę w azot i składniki pokarmowe dla roślin. Jest sposobem na przygotowanie gleby do kolejnego sezonu wysiewu zbóż i roślin okopowych.
Wysiew poplonu to karkołomne zadanie i trudno sobie wyobrazić, by staropolskim zwyczajem siewcy robili to ręcznie. Dziś do wysiewu poplonu używa się mechanicznych siewników. Sprawdzony producent maszyn rolniczych jest w stanie dostarczyć różne rodzaje siewników, różniących się nie tylko konstrukcją i sposobem wysiewu, ale także ceną.
Kupno sprzętu od zaufanego producenta maszyn daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez cały sezon oraz dostęp do serwisu technicznego.
Stosowanie siewników do poplonów i ich montaż na narzędziach uprawowych wykorzystywanych do uprawy pożniwnej to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – siewniki mają niską masę i małe zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc koszty wysiewu tym sposobem są sprowadzone do minimum.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje siewników: mechaniczne, pneumatyczne i tarczowe. Przy wyborze konkretnego warto zwrócić uwagę na obecność mieszadła – jeśli producent zrezygnował z umieszczenia go w siewniku, wysiew może być utrudniony zawieszaniem się niektórych nasion.
W roli siewnika do poplonów doskonale sprawdzi się siewnik do trawy.
Istotą siewników mechanicznych jest ich działanie wykluczające konieczność dostarczenia energii elektrycznej. To stosunkowo proste, ale bardzo skuteczne i wydajne urządzenia. Wyglądem przypominają szerokie skrzynie z rowkami, przez które wysypywane są nasiona. W czasie ciągnięcia siewnika ciągnikiem pole jest równomiernie obsiewane poplonem.
Pojemność siewników mechanicznych jest zdecydowanie większa niż tarczowych, może osiągać ponad 700 litrów. W dolnej części siewnika znajdują się rozpraszacze, dzięki czemu ziarna rozrzucane są równomiernie. Aby zapobiec ich przemieszczaniu się w czasie wysiewu pod wpływem ruchu powietrza, stosuje się rozwiązania umożliwiające wysiew bezpośrednio przy glebie.
Mieszadło w siewnikach mechanicznych jest opcją dodatkową. Warto jednak nieco dopłacić, by mieć pewność, że wysiew będzie przebiegał bez zakłóceń.
Siewniki pneumatyczne to najwyższy stopień zaawansowania technicznego, jeśli chodzi o wysiew nasion, ale też najdroższy. Tu pojemność zbiorników na nasiona przekracza 1000 litrów, a szerokość wysiewu może dochodzić do 12 metrów. Nasiona z siewników pneumatycznych podawane są za pomocą dyfuzorów i dmuchaw, co gwarantuje pełną odporność na wiatr.
Zaawansowanymi siewnikami pneumatycznymi można sterować elektronicznie. Liczba i rodzaj poszczególnych funkcji zależą od modelu siewnika, od monitorowania poprzez zapamiętywania parametrów wysiewu, aż do montażu czujników GPS.
Siewniki tarczowe to najtańsze dostępne w sprzedaży rozwiązanie. Charakteryzują się jedną lub dwiema tarczami siewnymi, zbiornikami o pojemności od 40 do 200 litrów i szerokością rozrzutu do około 30 metrów. W przypadku poplonu ta szerokość będzie mniejsza i mocno powiązana z wielkością i gatunkiem nasion.
Siewników tarczowych nie łączy się mechanicznie z ciągnikami. Ich zaletą jest duża łatwość montażu na narzędziach uprawowych.
Artykuł powstał na zlecenie firmy Dexwal.
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…