Borówki amerykańskie należą do najchętniej zjadanych owoców sezonowych. Polscy konsumenci docenili ich słodko – kwaśny smak i walory odżywcze.
Owoce te zachęcają do spożycia wyjątkowym aromatem i apetycznym kolorem. Ich struktura jest bardziej mięsista w porównaniu do jagód rosnących w polskich lasach. Większe i bardziej pożywne borówki amerykańskie wykorzystuje się nie tylko do przetworów. Można z nich przygotować także desery i ciasta. W związku z rosnącym popytem na te owoce coraz więcej rolników zakłada plantacje borówki amerykańskiej. Niektóre odmiany można zasadzić i uprawiać także w przydomowym ogródku.
Borówka amerykańska (inaczej: borówka wysoka, Vaccinum corymbosum) występuje w ponad 400 odmianach. Około 30 odmian tej rośliny zostało wprowadzonych na polski rynek. Główne różnice między nimi to smak i wygląd owoców, ich wielkość, kształt oraz zabarwienie liści, okres dojrzewania, wielkość plonów i inne cechy morfologiczne. Nie wszystkie odmiany można uprawiać w przydomowym ogródku – niektóre z nich wymagają odpowiednich warunków, w związku z czym nadają się one jedynie do uprawy towarowej.
Krzewy borówek amerykańskich powinno się kupować tylko w sprawdzonych centrach ogrodniczych. Dużo odmian pochodzi z upraw Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Największy wybór sadzonek występuje w marcu i we wrześniu. Można wtedy kupić krzewy w doniczkach o wysokości ok. 30 – 4- cm. Owocują one już w następnym roku, ponieważ są to zwykle dwuletnie lub trzyletnie krzewy.
Okres kwitnienia odmian borówki wysokiej przyda na czas od drugiej połowy maja do czerwca. Owoce dojrzewania początku lipca w przypadku wczesnych odmian, aż do końca września (odmiany późne). Czas zbiorów jest stosunkowo rozciągnięty w czasie, ponieważ borówki dojrzewają nierównomiernie. Zbiory trwają przeciętnie co najmniej dwa tygodnie, ale nie więcej niż cztery. Plony z jednego krzewu mogą wynieść nawet do 10 kg! W lipcu dojrzewają owoce odmian Duke, Bluetta, Spartan, Earlublue i Patriot. W sierpniu można zbierać już owoce z krzewów odmian Bluecrop oraz Bluejay. We wrześniu dojrzewają borówki amerykańskie takich odmian, jak Bluegold, czy Darrow. Wymienione odmiany są stosunkowo odporne na spadki temperatur i można uprawiać je w przydomowym ogródku.
Eksperci zalecają amatorskim plantatorom borówki na własne potrzeby, aby mimo wszystko wybierali nie jedną, ale kilka odmian nadających się do uprawy w przydomowym ogródku. W ogólnym rozrachunku jest to bardziej opłacalne. Co prawda, odmiany borówki amerykańskiej w większości są samopylne, ale zapylenie krzyżowe różnych odmian pozwala na uzyskanie większych plonów. Drugą niezaprzeczalną korzyścią z posadzenia kilku różnych odmian borówki amerykańskiej jest możliwość wydłużenia okresu zbioru owoców do ponad 2 miesięcy.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…