Sadownictwo

Z jakich zbiorników korzystają sadownicy?

Z jakich zbiorników korzystają sadownicy?; fot. FHU MiM Mariusz Mańkowski
Zmienne warunki atmosferyczne oraz coraz częstsze okresy suszy sprawiają, że zarówno rolnicy, jak i sadownicy, muszą zadbać o racjonalne gospodarowanie wodą. Jednym ze stosowanych przez nich rozwiązań jest gromadzenie deszczówki. Może ona być wykorzystywana na kilka sposobów, m.in. do wykonywania oprysków czy też nawadniania roślin. Z jakich zbiorników korzystają w tym celu sadownicy? Dowiedz się więcej na ich temat.

Zbiorniki na wodę deszczową – co warto o nich wiedzieć?

Zbiorniki na wodę deszczową powinny być gromadzone w pobliżu nieruchomości gospodarczych – garażów, przechowalni, warsztatów czy innych obiektów tego typu. Są to pojemniki wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wyglądem przypominają nieco pojemniki na paliwa, z tym że są od nich cieńsze – nie muszą spełniać tak restrykcyjnych wymogów. Producenci oferują je w różnych wielkościach – w ofercie sklepu FHU MiM Mariusz Mańkowski znajdują się wersje od 150 do 9000 l. Co ważne – są one dostępne w dwóch wersjach – naziemnej oraz podziemnej.

Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od indywidualnych preferencji właściciela. Umieszczenie zbiornika pod ziemią wymaga przeprowadzenia dodatkowych robót, a to z kolei generuje koszty. Ważne jest jedynie, aby objętość pojemnika była dopasowana do powierzchni dachu, którą ma obsługiwać.

Dlaczego warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę to ekonomiczne rozwiązanie. Ustawiony w odpowiednim miejscu, nie będzie utrudniał wykonywania pracy na terenie gospodarstwa czy sadu, a jednocześnie pozwoli skutecznie pobierać zgromadzoną wodę. Zbiorniki naziemne są wyposażone w zawór spustowy – jest on umieszczony w dolnej części pojemnika, dzięki czemu chroni je przed zapchaniem zanieczyszczeniami, ale też umożliwia pobranie wody. W przypadku dużych pojemników warto zainwestować w pompę zatapialną – pozwala ona szybciej uzyskać niezbędną ilość wody.

Wśród głównych zalet zbiorników na deszczówkę można wyróżnić:

  • ograniczenie strat wody,
  • możliwość gromadzenia deszczówki i wykorzystania jej w okresach suszy,
  • niezależność od sieci wodociągowej,
  • oszczędność czasu – odpowiednie akcesoria umożliwiają szybkie i skuteczne pobieranie nawet dużej ilości wody.

Warto również zaznaczyć, że woda deszczowa wyróżnia się lepszą jakością – ma niższe pH niż ta pobierana z sieci wodociągowej i nie jest wapnowana. Jest ona również miękka, przez co nie obniża działania skuteczności środków ochrony roślin i pozwala uzyskać lepsze efekty podczas wykonywania oprysków.

Tekst: FHU MiM Mariusz Mańkowski

 

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago