Nawożenie to kluczowa metoda uzupełniania niedoborów pokarmowych roślin. Każda roślina ma inne wymagania w stosunku do gleby i składników pokarmowych w niej zawartych. Ilości składników, jakie są roślinom niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nazywamy wymaganiami pokarmowymi.
Niektóre rośliny wymagają gleb o dużej zawartości próchnic, inne doskonale rosną na glebach piaszczystych i przewiewnych. Rolnik powinien doskonale orientować się jakie gleby są najlepsze dla uprawianych przez niego roślin. Jednocześnie też powinien wiedzieć co zrobić, by maksymalnie podnieść żyzność gleby. Należy jednak pamiętać, że wymagania żywieniowe roślin nie zawsze idą w parze z potrzebami nawozowymi. Na przykład rośliny motylkowe pobierają bardzo dużo azotu, ale wcale nie wymagają nawożenia azotowego. Więcej nawet – po ich uprawie w glebie pozostają cenne źródła azotu naturalnego, dzięki bakteriom korzeniowym. Niektóre rośliny wymagają dużego nawożenia, ale nie na wszystkich glebach. Na niektórych rosną doskonale, na innych obfite nawożenie jest niezbędne. Czemu zatem służy nawożenie? Chodzi o uzupełnienie brakujących składników pokarmowych w stopniu niezbędnym roślinie.
Są składniki pokarmowe bez których roślina nie może funkcjonować. Należą do nich: azot, fosfor, potas, wapń, żelazo. Są pobierane z gleby w dość dużej ilości, stąd nazwa – makroelementy. Są też składniki takie jak cynk, mangan, miedź, molibden, które są pobierane w niewielkiej ilości, stąd nazwa – mikroelementy. Jak pokazuje doświadczenie rolników zarówno niedobór jak i nadmiar składników pokarmowych wpływa negatywnie na wzrost i plonowanie roślin rolniczych. Niedobór może zresztą występować nawet wtedy, kiedy nawożenie jest prawidłowe. Mają na to wpływ choćby warunki pogodowe, uszkodzenie korzeni roślin przez szkodniki, niewłaściwe pH gleby. Jeśli na przykład przez dłuższy czas padają obfite deszcze, to może się zdarzyć, że składniki pokarmowe trafiają do głębszych warstw gleby, gdzie rośliny nie mają z nich większego pożytku. Podobnie jest z pH gleby. Nadmierna kwasowość powoduje niskie przyswajanie magnezu, fosforu i wapnia. Na szczęście w przypadku szybkiej reakcji roślinom można pomóc stosując odpowiedni nawóz.
Mikroelementy biorą udział w wielu procesach życiowych roślin, wpływając na ich żywotność i właściwy wzrost. Ich niedobory są bardzo szybko widoczne. Rośliny chorują, mają obniżoną odporność, a plon jest gorszej jakości. Bardzo cennym źródłem mikroelementów jest obornik, który niestety w ostatnich latach jest coraz trudniej dostępny ze względu na specjalizację gospodarstw rolnych. Badania Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa jednoznacznie dowodzą, że gleba jest uboga w mikroelementy, co w perspektywie czasowej jest zjawiskiem niepokojącym.
Skutki niedoborów poszczególnych mikroelementów prowadzą do wielu objawów chorobowych u roślin. Jak to wygląda?
Rośliny mają określone wymagania pokarmowe i jeśli w glebie występują niedobory, konieczne jest ich uzupełnienie przez nawożenie.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…