Las to miejsce pełne tajemnic i nieodkrytych przygód. Jednak zauważenie i uwiecznienie dzikiego życia w jego naturalnym środowisku bywa trudne. Na szczęście istnieją specjalne narzędzia, które ułatwiają to zadanie – kamery leśne, zwane również fotopułapkami. Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę leśną, aby skutecznie uwiecznić zwierzęta czy intruzów na swoim terenie?
Kamera leśna to urządzenie wykrywające, które możemy ustawić w dzikim terenie, ale także np. na własnej posesji, w pobliżu budynków itp. Kamera dzięki obecności czujnika o typowym zasięgu do 20 metrów wykrywa ruch w swoim polu detekcji, następnie daje sygnał urządzeniu, aby wykonało zdjęcie lub nagrało wideo o określonej długości. Kamery leśne są wyposażone w czytniki kart pamięci, dzięki czemu zapisują powstające materiały. Ponadto zgodnie z możliwościami samego urządzenia, przekazuje ono właścicielowi informację o tym, iż wykryło ruch (może to być zwierzę, człowiek, czy np. pojazd). Może to uczynić za pomocą SMS, MMS, maila czy powiadomienia, o ile ma wbudowany moduł GSM. Jakie kwestie mają znaczenie podczas wyboru kamery leśnej?
Jakość obrazu to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru kamery leśnej. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym parametrom. Warto postawić na aparaty o wysokiej rozdzielczości matrycy, dzięki czemu uzyskamy zdjęcia i filmy w FullHD. Pozwoli to uzyskać bardziej szczegółowe ujęcia intruzów bądź obserwowanych przez nas zwierząt.
Jednak jakość obrazu nie zależy tylko od matrycy. Faktem jest, że większa matryca będzie dawać lepszej jakości zdjęcia niż mniejsza w tym samym modelu, ale już niekoniecznie lepsze niż mniejsza matryca w innym. Dlaczego ? Otóż na jakość obrazu ma wpływ także kilka innych elementów takich jak obiektyw i przede wszystkim algorytmy zapisujące zdjęcia.
Do tego dochodzą jeszcze różnice w zapisywaniu zdjęć dziennych i nocnych. Urządzenia robiące bardzo dobre zdjęcia w dzień mają zwykle sporo gorsze zdjęcia w nocy, niż takie, które w dzień robią przyzwoite.
Istotny jest rodzaj wykorzystywanych diod do doświetlania w czasie nocy lub w ciemnych pomieszczeniach. W kamerach leśnych wykorzystuje się dwa rodzaje diod – o długości fali 940nm lub 850nm. Drugie z nich dają większy zasięg, ale istnieje możliwość zauważenia fotopułapki, ponieważ diody te żarzą się podczas doświetlania. Natomiast diody 940nm mają krótszy zasięg, ale są niewidoczne podczas pracy. Realny zasięg doświetlenia w nocy różni się w zależności od modelu fotopułapki i wynosi zazwyczaj od 15 do 40 metrów.
Występują także, choć sporadycznie, fotopułapki z klasycznym fleshem doświetlającym. Używane tylko wtedy, gdy musimy zrobić w nocy kolorowe zdjęcie.
Dzikie zwierzęta, ale także ludzie czy pojazdy, są szybkie i nieprzewidywalne, dlatego kamera leśna powinna być wyposażona w szybki czas reakcji, czyli czas od wykrycia ruchu do zarejestrowania obrazu. Wybierając model, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Pierwsze modele fotopułapek osiągały wyniki około 1sek. Obecnie wyniki powyżej 0,5sek są bardzo złe. Szybkość reakcji ma wpływ na tak zwane puste zdjęcia tj. zdjęcia, na których obiekt wyzwalający czujkę ruchu w fotopułapce, już przemieścił się sprzed kadru.
Dodatkowo kamery leśne powinny być wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, deszcz czy mróz. Zwróćmy uwagę, aby stopień wodoszczelności wynosił przynajmniej IP66. Kamera musi być gotowa na wszystko, to samo dotyczy poboru baterii. Należy pamiętać, że decydując się na zakup fotopułapki z możliwością jej zdalnego sterowania, pobór energii będzie znacznie większy niż przy tradycyjnym czuwaniu kamery i zmianie ustawień na kamerze, a nie poprzez aplikację.
Ponieważ fotopułapki zwykle pracują w terenie tj. pod gołym niebem, i są narażone na deszcz i na wilgoć, to bardzo ważne jest, aby były szczelne oraz aby plastik był dobrej jakości. W przeciwnym wypadku, pod wpływem słońca lub mrozu, plastiki pracują i przy słabej jakości rozszczelniają się. A wilgoć nie służy elektronice.
Korzystanie z kamery leśnej (fotopułapki) powinno być proste i intuicyjne. Wybieraj aparaty, które oferują czytelny interfejs użytkownika oraz łatwą konfigurację. To kluczowe, aby szybko rozpocząć pracę np. poprzez konfigurację połączenia z siecią danego operatora w module GSM.
Nowoczesne kamery leśne mają wbudowane gniazda kart pamięci – warto sprawdzić, do jakiej objętości karty obsługuje. Dzięki temu będziesz miał pewność, iż zarejestrujesz dłuższe sekwencji filmów lub więcej zdjęć. Należy pamiętać, żeby wybierać karty pamięci z szybkim czasem zapisu. Zwłaszcza, gdy używamy dużych (pojemnych) kart. Inaczej może się wieszać albo przechowywać pliki z błędem zapisu.
Niektóre kamery leśne wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany GPS, co może ułatwić lokalizację kamery. To dobre zabezpieczenie dla kamer, które mogą być skradzione.
Należy jednak uważać, gdyż większość fotopułapek ma GPS tylko do znakowania pozycji kamery. Nie da się odzyskać takiej kamery dzięki GPS. Część kamer, z kolei, używa do lokalizacji nadajników BTS i przez to podają mocno przybliżoną pozycję, i to właściwie tylko w terenie miejskim.
Wybór kamery leśnej to inwestycja w niezapomniane przygody wśród dzikiej przyrody. Dbając o jakość obrazu, szybkość reakcji, wytrzymałość i łatwość obsługi, będziesz miał pewność, że Twoje obserwacje będą udane. Dla inspiracji i przeglądu dostępnych modeli warto odwiedzić sklep Dzika Knieja, gdzie znajdziesz szeroki wybór kamer leśnych, dostosowanych do różnych potrzeb i budżetów.
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…