Rolnictwo zrównoważone

Układy kogeneracyjne dla gospodarstw szklarniowych

Układy kogeneracyjne dla gospodarstw szklarniowych, fot. Bergerat Monnoyeur

Kogeneracja, czyli skojarzona produkcja prądu i ciepła to formuła sprawdzająca się w wielu gałęziach przemysłu. Ogranicza ona koszty przy jednoczesnym znaczącym zmniejszeniu śladu węglowego. Wysokowydajne układy kogeneracyjne Caterpillar wykorzystywane są obecnie nie tylko w gospodarstwach szklarniowych, ale także w szpitalach czy kotłowniach osiedlowych lub przemysłowych. Dzięki najnowszym technologiom idea kogeneracji jest niezwykle skuteczna i coraz popularniejsza, ponieważ zalety z jej implementacji są nie do przecenienia na wielu płaszczyznach.

Kogeneracja w gospodarstwach rolnych

W produkcji rolnej ukierunkowanej na warzywa i owoce szczególne znaczenie mają możliwości gospodarstwa dotyczące dostarczania kontrahentom produktu w sposób ciągły. W przypadku plantacji roślinnych istotne jest więc odtworzenie idealnych warunków wzrostu na poszczególnych etapach. Niezbędne okazują się inwestycje w wielkopowierzchniowe szklarnie, które pozwalają realizować duże umowy z poważnymi kontrahentami. By produkcja tego typu mogła być skuteczna i opłacalna, należy zoptymalizować koszty na przykład poprzez wprowadzenie wysokowydajnych układów kogeneracyjnych, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła.

W szklarniach potrzebne są oba rodzaje energii – po pierwsze dla odpowiedniego oświetlenia, po drugie ogrzania atmosfery wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych. Praktyka w Polsce i Europie pokazuje, że najbardziej efektywna kogeneracja w rolnictwie ma szczególne znaczenie w przypadku gospodarstw zlokalizowanych blisko kopalni. To miejsca, w których gaz ziemny wielokrotnie jest efektem ubocznym produkcji, a jednocześnie pozwala on napędzać silniki układów kogeneracyjnych przy niewielkim koszcie przesyłu. Skuteczność układów jest podobna w przypadku wykorzystywania zarówno gazu ziemnego, jak i biogazu lub syngazu. W przypadku większych odległości stosuje się transport cysternami, choć koszty w tym przypadku są nieco wyższe. Zaletą oferty Enerii, którą możemy znaleźć na stronie internetowej https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/ jest jej kompleksowość. Specjaliści przeprowadzą audyt, a zdobyte informacje wykorzystają z zindywidualizowanym projekcie, bardzo precyzyjnie dopasowanym do potrzeb i oczekiwań klienta końcowego. Dzięki sprawdzonym i wydajnym technologiom Caterpillar efekty inwestycji często przechodzą oczekiwania, a klienci chętnie korzystają z innych rozwiązań elektroenergetycznych. Pełna oferta, z którą warto się zapoznać, znajduje się na stronie https://eneria.pl/.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Bergerat Monnoyeur

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago