Rolnictwo zrównoważone

Układy kogeneracyjne dla gospodarstw szklarniowych

Układy kogeneracyjne dla gospodarstw szklarniowych, fot. Bergerat Monnoyeur

Kogeneracja, czyli skojarzona produkcja prądu i ciepła to formuła sprawdzająca się w wielu gałęziach przemysłu. Ogranicza ona koszty przy jednoczesnym znaczącym zmniejszeniu śladu węglowego. Wysokowydajne układy kogeneracyjne Caterpillar wykorzystywane są obecnie nie tylko w gospodarstwach szklarniowych, ale także w szpitalach czy kotłowniach osiedlowych lub przemysłowych. Dzięki najnowszym technologiom idea kogeneracji jest niezwykle skuteczna i coraz popularniejsza, ponieważ zalety z jej implementacji są nie do przecenienia na wielu płaszczyznach.

Kogeneracja w gospodarstwach rolnych

W produkcji rolnej ukierunkowanej na warzywa i owoce szczególne znaczenie mają możliwości gospodarstwa dotyczące dostarczania kontrahentom produktu w sposób ciągły. W przypadku plantacji roślinnych istotne jest więc odtworzenie idealnych warunków wzrostu na poszczególnych etapach. Niezbędne okazują się inwestycje w wielkopowierzchniowe szklarnie, które pozwalają realizować duże umowy z poważnymi kontrahentami. By produkcja tego typu mogła być skuteczna i opłacalna, należy zoptymalizować koszty na przykład poprzez wprowadzenie wysokowydajnych układów kogeneracyjnych, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła.

W szklarniach potrzebne są oba rodzaje energii – po pierwsze dla odpowiedniego oświetlenia, po drugie ogrzania atmosfery wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych. Praktyka w Polsce i Europie pokazuje, że najbardziej efektywna kogeneracja w rolnictwie ma szczególne znaczenie w przypadku gospodarstw zlokalizowanych blisko kopalni. To miejsca, w których gaz ziemny wielokrotnie jest efektem ubocznym produkcji, a jednocześnie pozwala on napędzać silniki układów kogeneracyjnych przy niewielkim koszcie przesyłu. Skuteczność układów jest podobna w przypadku wykorzystywania zarówno gazu ziemnego, jak i biogazu lub syngazu. W przypadku większych odległości stosuje się transport cysternami, choć koszty w tym przypadku są nieco wyższe. Zaletą oferty Enerii, którą możemy znaleźć na stronie internetowej https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/ jest jej kompleksowość. Specjaliści przeprowadzą audyt, a zdobyte informacje wykorzystają z zindywidualizowanym projekcie, bardzo precyzyjnie dopasowanym do potrzeb i oczekiwań klienta końcowego. Dzięki sprawdzonym i wydajnym technologiom Caterpillar efekty inwestycji często przechodzą oczekiwania, a klienci chętnie korzystają z innych rozwiązań elektroenergetycznych. Pełna oferta, z którą warto się zapoznać, znajduje się na stronie https://eneria.pl/.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Bergerat Monnoyeur

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

3 tygodnie ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

1 miesiąc ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

2 miesiące ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

2 miesiące ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

2 miesiące ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

2 miesiące ago