Ochrona roślin

Tasznik pospolity – jak bronić się przed jego inwazją?

Tasznik pospolity – jak bronić się przed jego inwazją? fot. pixabay

Tasznik pospolity (inaczej: kaletka pasterska, sercowa torebka, taszka) jest rośliną jedno- lub dwuletnią należącą do rodziny kapustowatych. Tego chwastu można spotkać w każdym rodzaju upraw, choć szczególnie upodobał sobie uprawy roślin strączkowych, korzeniowych i okopowych oraz rzepaku.

Tasznik pospolity dobrze rozwija się na żyznych, próchniczych glebach o dobrej przepuszczalności i umiarkowanej wilgotności, choć może rosnąć także na słabszym podłożu. Chwast występuje nie tylko w Polsce, ale też w innych rejonach Europy i świata. Tasznik może osiągnąć ok. 20 – 40 cm wysokości, tworząc gęstą rozetę z małych liści, o wyraźnym nerwie głównym, wyrastających na sztywnych, krótkich ogonkach. Zarówno łodyga, jak i liście tasznika są pokryte delikatnymi włoskami. Czteropłatkowe, białe kwiaty wyrastające w formie luźnych gron na szczytach łodyg zmieniają się po przekwitnięciu w charakterystyczne płaskie torebki w kształcie serc.

Delikatny wygląd bywa zwodny

Tasznik pospolity należy do bardzo inwazyjnych chwastów, posiadającym zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Roślina kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni – w tym okresie może ona wytworzyć nawet do 40 tys. nasion, których żywotność może sięgać ponad 5 lat. Podczas jednego sezonu tasznik pospolity dzięki intensywności wzrostu może wydać od 2 do 4 pokoleń roślin. Pobiera on dużo wody i składników odżywczych, pozbawiając dostępu do nich uprawnym roślinom.

Sprzyja chorobom roślin uprawnych

Kaletka pasterska jest groźnym chwastem także z innego powodu. Roślina żywi liczne patogeny, które mogą spowodować rozwój groźnych chorób u roślin uprawnych, w tym np. warzyw kapustnych i rzepaku. Tasznik pospolity jest żywicielem pośrednim grzybów i szkodników roślin z rodziny kapustowatych, w tym patogenu Plasmodiophora brassicae powodującego rozwój kiły kapusty, a także mszyc i mątwika burakowego.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Zapobieganie inwazji tasznika pospolitego

Ze względu na wysoką inwazyjność tego chwastu, tasznik pospolity powinien być usuwany z obszarów pól uprawnych systematycznie i efektywnie. Trudno się go pozbyć stosując jedną metodę zwalczania chwastów. Tasznik pospolity wymaga systematycznego usuwania roślin, przed zawiązaniem i wysianiem nasion. Obszar zwalczania tej rośliny powinien obejmować nie tylko uprawy, ale również z terenów bezpośrednio przylegających do pól uprawnych. Do skutecznych metod zapobiegania wzrostu chwastu jest zmianowanie. Polega ono na uprawianiu różnych roślin na zmianę na tym samym obszarze. Kiedy natomiast występowanie tasznika pospolitego jest zbyt liczne, aby ograniczać się do metod agrotechnicznych, należy zastosować środki chemiczne (herbicydy).

Wrażliwość tasznika na herbicydy

Tasznik pospolity jest wrażliwy na takie substancje aktywne, jak amidosulfuron, bentazon, bromoksynil i chlomazon. W skutecznym zwalczaniu tego chwastu pomagają takie składniki aktywne, jak chloroprofam, chlorosulfuron, fenmedifam, nikosulfuron i linuron. Producenci rolni mogą stosować w walce z taszką także środki ochrony roślin zawierające oksyfluorofen, metamitron, metazachlor, MCPA, mekoprop-P oraz pirydat, petoksamid i piroksysulam, a także tribenuron metylowy, sulfosulfuron, rimsulfuron i tembotrion oraz tribenuron metylowy. Skuteczność wymienionych wyżej herbicydów zależy jednak od różnych czynników, takich jak faza rozwojowa chwastu, dawka i formulacja środków.

Tekst: Magdalena Lisek

 

admin

Recent Posts

Agrofagi występujące w uprawie buraka cukrowego

Burak cukrowy jest drugim na świecie źródłem cukru. W naszej strefie klimatycznej dzierży niepodważalną palmę…

16 godzin ago

Kompostownik w ogrodzie – ekologicznie i ekonomicznie

Ilość „produkowanych” przez gospodarstwa domowe odpadów wzrasta z każdym rokiem. Na szczęście wzrasta też świadomość,…

3 tygodnie ago

Producent przemysłowych zbiorników kwasoodpornych — PIKO

Przedsiębiorstwo PIKO to producent przemysłowych zbiorników ze stali nierdzewnej. Wysoka jakość produkcji doceniana jest przez…

1 miesiąc ago

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2024 roku. Co się zmieni?

W kalendarzu rolniczym warto zapisać sobie datę 15 marca 2024 roku. To właśnie w tym…

1 miesiąc ago

Uprawianie chryzantem w ogrodzie

Są symbolem późnej jesieni, odchodzenia, pamięci. To o nich śpiewał Mieczysław Fogg, a cała Polska…

1 miesiąc ago

Optymalizacja diety bydła mlecznego: co warto wiedzieć?

Optymalizacja żywienia bydła mlecznego jest kluczowym działaniem, które może poprawić efektywność produkcji mleka w hodowli…

1 miesiąc ago