Metoda strip till jest przedstawiana często jako metoda uprawy przyjazna środowisku. Niemniej trudno zgodzić się z tym twierdzeniem w świetle opinii rolników, którzy otwarcie wskazują na kilka wad pasowej uprawy ziemi. Metoda pasowa jest polecana w uprawie soi, rzepaku, kukurydzy, słonecznika i buraków cukrowych.
Uprawa pasowa zyskała na znaczeniu w Stanach Zjednoczonych w latach 90. Obecnie prace nad doskonaleniem tego sposobu uprawy roli są prowadzone także w Europie, w tym zwłaszcza w Niemczech. Do uprawy ziemi metodą strip till wykorzystuje się wielofunkcyjne maszyny rolnicze – agregaty uprawowo – siewne, które spulchniają glebę na głębokość ok. 30 cm i umożliwiają jednoczesny siew nasion. Na powierzchni gruntu tworzy się mulcz – ochronna, izolacyjna pokrywa gleby. Podczas uprawy pasowej to atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla, co sprzyja podwyższonemu poziomowi materii organicznej w glebie.
Wydaje się jednak, że lista korzyści płynących z zastosowania metody strip till w gospodarstwie rolnym jest nieco dłuższa niż lista zagrożeń związanych z jej wykorzystywaniem. Uprawa pasowa ułatwia utrzymanie prawidłowego nawodnienia. Mulcz powoduje, że woda wsiąka w ziemię, więc gleba jest dłużej wilgotna. Ie dochodzi do zaskorupiania się gleby, ani do jej erozji – wodnej, ani wietrznej. Przez korytarze wydrążone przez dżdżownice woda przenika do korzeni.
Rolnicy dostrzegają również pewne ekonomiczne korzyści płynące z zastosowania uprawy pasowej. Umożliwia ona zmniejszenie kosztów pracy oraz zużycia paliwa w porównaniu z tradycyjną uprawą orkową. W czasie jednego przejazdu można jednocześnie spulchnić glebę, wysiać nawozy i nasiona.
Pola uprawiane metodą strip till są też rzadziej obiektem zainteresowania dzików, które żerują raczej na zaoranych gruntach. Ten argument również skłania niektórych rolników do zastosowania tej metody.
Na polach uprawianych metodą pasową szybciej rozmnażają się myszy polne i nornice. Wzrost populacji tych niezbyt lubianych przez rolników gatunków gryzoni jest wyższy w porównaniu z gruntami uprawianymi metodą orkową. Można „odstraszyć” te zwierzęta stosując metody niezwiązane ze stosowaniem środków chemicznych.
Zdaniem rolników zużycie herbicydów w uprawie pasowej jest wyższe o około 30% w porównaniu z metodą orkową. Zwolennicy metody strip till obalają ten argument podając informację o tym, że herbicydy wystarczy stosować raz – w celu odchwaszczenia pola przed siewem. Chwasty nie są w stanie rozwinąć się ponad mulcz.
Wydaje się, że ekologiczni rolnicy raczej nie mają problemu ze stosowaniem metody pasowej. W opinii ekofarmerów strip till umożliwia zachowanie zasady bioróżnorodności, efektywne wykorzystanie składników pokarmowych i chroni rośliny przed szkodnikami, chorobami oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (np. wiatru).
Metoda pasowa odpowiednio spulchnia i miesza glebę, zapewniając roślinom optymalny dostęp do wody i składników pokarmowych. Łączy w sobie zalety uprawy orkowej i bezorkowej (inaczej: uprawy zerowej). Niemniej nie ma ona charakteru uniwersalnego i należy wziąć pod uwagę ryzyko zwiększonego zużycia herbicydów, na co zwracają uwagę rolnicy krytycznie nastawieni do strip till. Nie ulega wątpliwościom, że w ogólnym rozrachunku prawidłowo stosowana metoda pasowa uprawy nie jest szkodliwa dla środowiska – redukuje emisję gazów cieplarnianych, a dodatkowo poprawia zasobność gleby w wodę chroniąc ją przed erozją.
Tekst: Magdalena Lisek
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…