Maszyny rolnicze

Rozdzielacze hydrauliczne do ciągników

Rozdzielacze hydrauliczne do ciągników, fot. Agro-Bis

Wiele systemów stosowanych w rolnictwie wymaga rozwiązań hydraulicznych. Siłowniki oraz silniki napędzane cieczą pomagają w transporcie, obsłudze innych podzespołów oraz magazynowaniu wytworzonych towarów. Hydraulika C330 oraz C360 Ursus wykorzystuje sprawdzone rozwiązania, które mogą ułatwić pracę… Sprawdzimy dziś, które systemy pomp używa się najczęściej…

Rozdzielacze hydrauliczne – kiedy są potrzebne?

To jeden z najważniejszych elementów instalacji hydraulicznej. Rozdzielacz jest podstawowym składnikiem tworzonych układów pompowych, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, również w rolnictwie. Jego zadaniem jest skierowanie strumienia cieczy w odpowiednie miejsce obwodu, a następnie po skończonej pracy odprowadzenie jej z powrotem. Hydraulika siłowa bardzo często stosuje takie akcesoria przykładowo do obsługi siłowników w podnośnikach i maszynach rolniczych, a także napędzania silników hydraulicznych.

Które rozwiązania są stosowane?

Wyróżniamy 3 podstawowy typy rozdzielaczy hydraulicznych:

  • suwakowe
  • gniazdowe (zaworowe)
  • obrotowe.

Ich zadanie i koncepcja pracy jest podobna. Każdy z typów posiada trzy otwory przyłączeniowe, którymi przepływać będzie ciecz, we wszystkich można ustawić też 2 położenia „a” i „b” poprzez przestawienie dźwigni.

Poszczególne systemy różnią się jednak sposobem regulacji przepływu. W przypadku pierwszego typu pracę wykonuje suwak umieszczony wewnątrz korpusu. Zestaw zewnętrznego rozdzielacza gniazdowego reguluje przepływ poprzez sterowanie specjalną kulką połączoną ze sprężynami. Z jej pomocą można kontrolować ciśnienie przepływu lub całkowicie go zamknąć. Z kolei rozdzielacze obrotowe regulują przepływ poprzez specjalną rurę umieszczoną wewnątrz korpusu, która łączy wlot z wybranym wylotem.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Rozdzielacze suwakowe są najpopularniejsze

W przemyśle rolniczym najczęściej stosowane są rozdzielacze suwakowe.

Rozdzielacze gniazdowe wykorzystywane są przy regulacji dużych i bardzo dużych natężeń przepływu. Z kolei konstrukcje obrotowe uchodzą za mało funkcjonalne, choć czasem można je spotkać w urządzeniach o niskimi ciśnieniu przepływu.

Wśród systemów suwakowych ze względu na sposób sterowania wyróżniamy:

  • rozdzielacze jednostopniowe – sterowane siłą mięśni, mechanicznie, elektrycznie lub hydraulicznie. To urządzenia, w których sygnał sterujący oddziałuje bezpośrednio na suwak;
  • rozdzielacze dwustopniowe – systemy, w których orbitrol reaguje na sygnał pośredniczący wzbudzony wcześniejszym sygnałem sterującym. W tym przypadku najczęściej stosuje się sterowanie złożone.

Rozdzielacz blokowy

Rozdzielacz hydrauliczny blokowy dwusekcyjny opiera się na działaniu dwóch systemów jednosekcyjnych sterowanych oddzielnymi dźwigniami. Działanie układu polega na doprowadzeniu cieczy z kanału zasilającego do drugiej sekcji, w której odpowiednia złączka hydrauliczna a1 lub b1 odprowadza ciecz poprzez pierścieniowe wytoczenia w korpusie. Taka budowa umożliwia przygotowanie rozdzielaczy wielosekcyjnych, które mogą zawierać do pięciu sekcji w pojedynczym bloku. Systemy mogą być sterowane ręcznie (z pomocą dźwigni), hydraulicznie – poprzez zasilanie sterujące oraz elektrohydraulicznie.

Rozdzielacz monoblokowy

To rozdzielacz złożony z monoblokowego korpusu z zabudowanym zespołem suwaków oraz sprężynami, które regulują ich pracę. System posiada główny zawór przelewowy dwustopniowy, który zabezpiecza cały układ hydrauliczny. Często w otworach roboczych montowane są dodatkowe zawory przeciążeniowe, które chronią przed uderzeniami hydraulicznymi. To solidny i wytrzymały układ, który często wykorzystuje hydraulika C360 lub C330. Takie rozwiązanie, podobnie jak system blokowy, pozwala zmniejszyć długość przewodów doprowadzających i odprowadzających.

Artykuł powstał na zamówienie Agro-Bis.

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

3 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago