Pasza rzepakowa w postaci śruty
Olej rzepakowy uzyskuje się głównie dzięki ekstrakcji, której produktem ubocznym jest śruta rzepakowa. Najpierw rozdrabnia się i podgrzewa nasiona a potem chemicznie wypłukuje się z nich tłuszcz. W śrucie rzepakowej pozostaje niewiele – bo około 2-2,5 % tłuszczu.
Makuch
Makuch powstaje na skutek produkcji oleju rzepakowego poprzez tłoczenie. W specjalnych prasach wyciska się olej, to co zostaje to właśnie makuch o zawartości około 20% tłuszczu.
Zarówno śruta rzepakową jak i makuch może służyć jako pasza w hodowli świń, przy tym śruta jest mniej energetyczna. Taka zawierająca około 2,4 % oleju ma koncentrację energii na poziomi 12 MJ EM/kg. Dużo wyższą wartość ma makuch. Dla przykładu – taki zawierający12,5 % tłuszczu ma wartość energetyczną równą 13,5 MJ EM/kg. Makuch o zawartości oleju na poziomie 20 % daje koncentrację energii wyższą niż 15 MJ/kg.
Białko
Pasza rzepakowa jest dużo bogatsza w białko niż makuch. Może ona zawierać nawet 40 % białka ogólnego. Makuchy mają od 28 do 231 % białka. Białko rzepakowe jest różne od białka sojowego. Ma 15 % mniej lizyny a o 50 % więcej metioniny. Inne aminokwasy również maja inny udział np. cystyny w białku rzepakowym jest o 60% więcej, o 10% więcej jest też treoniny.Jeśli pasze rzepakowe zmiesza się z poekstrakcyjną śrutą sojową albo nasionami roślin strączkowych to uzyskuje się doskonałe efekty żywieniowe. Dlatego, że bogata w lizynę pasz zawiera mniej aminokwasów siarkowych (met + cys). Badając pasze rzepakowe najlepsze wyniki dało karmienie mieszankami opartymi na śrucie rzepakowej i grochu oraz na śrucie i bobiku. Natomiast nie powinno się łączyć paszy rzepakowej i łubinu, bo taka mieszanka powoduje spadek dziennych przyrostów.
Zawartość substancji szkodliwych
Przez to, że makuch powstaje w niższej temperaturze stosunkowo większy jest udział substancji szkodliwych takich jak glukozynolany i inhibitory trypsyny. W śrucie rzepakowej jest ich mniej dlatego udział śruty rzepakowej w paszy dla świń jest większy niż makuchu. Niektórzy producenci pasz poddają makuch ekstruzji czyli obróbce termiicznej, właśnie po to by zminiejszyć znacząco udział substancji szkodliwych. Cena takiego ekstruzjowanego makuchu jest około 100 zł droższa od standardowego.
Szkodliwa jest też zbyt wysoka zawartość włókien. Nie przeszkadza to w karmieniu loch, ale nalezy sprawdzić czy nie przekroczona jest ilość paszy rzepakowej w mieszaninie. Makuch ma nieco mniej włókien – około 10 %, a w śrucie rzepakowej zawartość włókien to 12 %.
Prosięta
Nie powinno się stosować paszy rzepakowej w żywieniu prosiaków ssących mleko. Nie dość, że włókna mają za mało substancji odżywczych to na dodatek glukozynolany hamują wzrost zwierząt i mogą być przyczyną biegunki. Rozpoczęcie skarmiania śruta i makuchem może nastąpić już u prosiaków odsadzonych, ale udział paszy rzepakowej nie może przekraczać 3 % zawartości mieszanki. Jeśli zastosuje się więcej widać wyraźne zahamowanie wzrostu i mniejszy przyrost wagi.
Tucz
Wraz z rozpoczęciem tuczu można zwiększyć udział paszy rzepakowej w żywieniu świń. Świnie w tym stadium rozwoju bardzo dobrze przyswajają białko rzepakowe i mają tolerancję na omówione wcześniej substancje antyżywieniowe. Z badań wynika, że prosiaki karmione paszą opartą na śrucie sojowej mają większe przyrosty, ale zużycie paszy zarówno przy soi jak i rzepaku jest takie samo. Badania wykazały też, że prosiaki żywione makuchem rzepakowym wykazały wyższą mięsność i mniejsze otłuszczenie.
Normy Żywienia Świń (2014 r.) uznają dopuszczenie śruty rzepakowej w mieszankach typu grower/finiszer w stosunku 10 9 15 %. Natomiast makuch rzepakowy został dopuszczony w wielkości 8 i 10 % składu karmy.