Ochrona roślin

Opryskiwacz pneumatyczny

Opryskiwacz pneumatyczny, fot. pixabay

Opryskiwacze są urządzeniami, które służą do chemicznej ochrony roślin, a także do nawożenia ziemi i roślin przy pomocy płynnych nawozów. Jest to sprzęt niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym, sadzie, ogrodzie i na działce.

Opryskiwacze – zastosowanie

Mimo stosowania środków prewencyjnych oraz mechanicznych, fizycznych, biologicznych sposobów ochrony roślin, czasami trzeba sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne. Okazuje się, że jest to metoda najszybsza i najskuteczniejsza, a opryskiwacze są profesjonalnymi urządzeniami, które są niezbędne w tym działaniu. Najważniejszą zaletą opryskiwaczy jest to, że można za ich pomocą równomiernie pokryć rośliny właściwymi środkami chemicznymi. Dzięki temu w szybki, bezpieczny i skuteczny sposób można zabezpieczyć rośliny przed licznym chorobami. W dodatku dawki chemicznych substancji używane są w ilości bezpiecznej dla pryskanego obszaru chemicznego. Nie ukrywajmy – środki chemiczne są zawsze środkami chemicznym. W wielu sytuacjach są niezbędne, bo bez nich choroby niszczyłyby plantacje, nie ma jednak potrzeby, by używać ich w nadmiarze – ze względów ekonomicznych i środowiskowych. Nowoczesne opryskiwacze pozwalają na uzyskanie kropli cieczy o średnicy 150 mikrometrów, do takich urządzeń należy opryskiwacz pneumatyczny.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Działanie

Specyfika hodowli, a w związku z tym potrzeby rolników co do opryskiwaczy są różne. To, co w jednym gospodarstwie funkcjonuje znakomicie, w innym się nie sprawdza. Innych opryskiwaczy oczekuje sadownik, a jeszcze innych właściciel niewielkiej działki. Dlatego producenci proponują różnego typu opryskiwacze. W przypadku opryskiwaczy rolniczych wyróżnia się zawieszane i podczepiane. Największym elementem opryskiwacza jest zbiornik wykonany z materiału, który nie powinien ulec korozji. Najistotniejszym natomiast elementem jest pompa, która dozuje ciśnienie dla cieczy. W pompie znajdują się sitka, których zadaniem jest odrzucanie wszelkich zanieczyszczeń, gdyż nawet najmniejsze może zapchać dyszę i zastopować pracę urządzenia. Zawór reguluje ciśnienie i rozprowadza ciecz. Opryskiwacze sadownicze mają bardzo podobną budowę – różnica występuje jedynie końcowymi elementami roboczymi. Opryskiwacze są też wykorzystywane w ogrodach i na działkach. Tam, tego typu urządzenia są niewielkie, dość łatwe w obsłudze, o ergonomicznym kształcie. Dzielimy je na kompresyjne i plecakowe.

Opryskiwacze pneumatyczne

Opryskiwacze pneumatyczne są w Polsce stosunkowo mało popularne, częściej używane są na południu Europy. Być może wynika to z faktu, że regulacja kropel cieczy jest w tym urządzeniu trudniejsza i wymaga zmiany strumienia powietrza, co decyduje o tym, jak środek chemiczny wnika w uprawy. Działanie rozpylacza pneumatycznego polega na tym, że mocny strumień powietrza (80-120 m/s) „ścina” warstwę cieczy z brzegu elementu umieszczonego w miejscu, gdzie jest największa prędkość powietrza. W ten sposób wytwarza się krople o średnicy 100-200 mikrometrów. Opryskiwacz pneumatyczny wytwarza strumień powietrza, który jest nośnikiem kropel cieczy i jednocześnie decyduje w jaki sposób krople oprysku spadają na uprawy. Działanie  opryskiwacza pneumatycznego wydaje się dość trudne, ale w praktyce jest inaczej. Tego typu urządzenia praktyczne eliminują problem zapychania się dysz.

Opryskiwacze pneumatyczne – na co zwrócić uwagę?

W przypadku opryskiwaczy pneumatycznych dobre rozpylenie cieczy uwarunkowane jest właściwą ilością powietrza. Optymalna to 80 m/s. Ilość powietrza, jaką tłoczy wentylator, jest proporcjonalna do szybkości dodatkowego strumienia powietrza. Efekt prawidłowego rozpylenia uzyska się, kiedy wydatek powietrza spowoduje równomierne rozmieszczenie kropel cieczy na opryskiwanych roślinach, a jednocześnie ograniczone będzie ich znoszenie. Opryskiwacze pneumatyczne są wydajne, precyzyjnie pokrywają cieczą rośliny będące obiektem zabiegów ochrony, czy płynnego nawożenie roślin uprawnych. Co istotne, zapobiegają niepotrzebnym stratom środków chemicznych oraz przypadkowej ich emisji poza obszar zaplanowanych zbiegów rolniczych.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

2 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago