Wrocław ma się czym chwalić – piękne zabytki, niesamowita historia, prężnie rozwijający się sektor usług biznesowych. W tej kolejce może również stanąć wrocławski Ogród Botaniczny, jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce. To miejsce, które wycisza i inspiruje. Szczególnie artystów, malarzy, których często można spotkać tam przed sztalugami.
Wrocławski Ogród Botaniczny został założony w 1811 roku z polecenia Napoleona, który rozkazał zburzyć fortyfikacje miejsce na terenie Ostrowa Tumskiego. Właśnie na tym miejscu i na zasypanej odnodze Odry powstał pięciohektarowy ogród. Dzisiaj większy o 2,4 hektary jest z pewnością dumą miasta.
Pierwszy dyrektor ogrodu zamówił sadzonki i nasiona jedynie 427 roślin, ale nie trzeba było czekać długo na rozwój ogrodu. Pięć lat po otwarciu ogród mógł już poszczycić się dwoma tysiącami roślin. Dziś jest ich ponad 11 tysięcy.
Akcje wojskowe w czasie drugiej wojny światowej odcisnęły szczególne piętno na Wrocławiu, którego większość budowli została zniszczona w czasie oblężenia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Bez uszczerbku nie wyszedł również Ogród, na terenie którego niemieccy żołnierze ustawiali stanowiska artylerii przeciwlotniczej, wyznaczali miejsca lotniczych zrzutów zaopatrzenia, a także budowali liczne schrony z amunicją (pokaźne zbiory znajdowano już po wojnie nawet na dnie Odry). W wyniku działań wojennych Ogród Botaniczny stracił około 50% drzewostanu a także całą kolekcję roślin szklarniowych.
Ponowne uruchomienie ogrodu nastąpiło dopiero 1948 roku, ale pierwsi goście pojawili się dopiero dwa lata później. Zwiedzanie było możliwe jedynie w niedziele i święta. Pełne otwarcie, również w dni powszednie nastąpiło 8 lat później, kiedy saperzy całkowicie oczyścili staw z pozostałości po wojskowej amunicji. Do dzisiaj Ogród Botaniczny udostępniany jest zwiedzającym od 1 kwietnia do 30 listopada.
Do dzisiaj, poza oczywistymi walorami naukowymi, jakimi jest rozwój wielu gatunków roślin, w tym górskich, skalnych, a także tropikalnych czy nawet subtropikalnych, Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest po prostu miejscem odpoczynku, relaksu w plenerze, spacerów i podziwiania niecodziennej przyrody. To również miejsce organizacji licznych imprez, takich jak Majówki Tumskie, finały Magnolii Wrocławskiej, Festiwal Dyni i inne koncerty czy wydarzenia dla dzieci. To też najczęściej wybierane we Wrocławiu miejsce na plenerowe sesje zdjęciowe, na przykład ślubne.
Ogród ma wiele działów, które gromadzą niespotykane na tej szerokości geograficznej rośliny. Znajduje się w nim na przykład największa w Europie galeria dzikich pnączy, a w Alpinarium znajdziemy jedynie rośliny skalne – to również ciekawe miejsce ze względu na profil geologiczny.
Arboretum to część ogrodu, która z założenia ma przypominać park. Rodzime odmiany roślin znajdziemy również w dziale gruntowych roślin ozdobnych, których kolekcji może pozazdrościć niejedna posiadaczka domowego ogródka.
Autor artykułu
Do ogrodu botanicznego we Wrocławiu zaprasza firma Apartamenty Golden Wrocław, która specjalizuje się w wynajmie apartamentów w centrum Wrocławia
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…