Taktyk stosowanych w nawożeniu startowym rzepaku jest bardzo dużo, a z szeregu dostępnych, nie tak łatwo wybrać te najlepszą. Jaka dawka nawozu startowego będzie adekwatna w przypadku rzepaku? W jakiej formie azot będzie najlepiej przyswajany przez roślinę? O tym przeczytacie w naszym artykule.
W kwestii startowego nawożenia rzepaku, nie sposób określić jednego, słusznego rozwiązania i zaproponować gotowy schemat. W przypadku uprawy rzepaku, należy pamiętać o tym, żeby azot startowy podać odpowiednio wcześnie. Jego dawka powinna być uzależniona od oceny potencjału plonotwórczego gleby oraz ilości ewentualnych zniszczeń, spowodowanych wiosennymi przymrozkami. Żeby nieco bardziej precyzyjnie określić, jaka dawka nawozu startowego (duży wybór tego rodzaju preparatów można znaleźć tutaj: http://agrosimex.pl/product-category/nawozy-startowe/), będzie adekwatna dla danego plonu, należy wykonać badanie zasobności gleby w azot mineralny. Można to zrobić np. za pośrednictwem testu Nmin – to nic innego, jak pomiar zawartości azotu mineralnego w warstwie gleby, nieprzekraczającej 90 cm. Tego rodzaju test mogą przeprowadzać jedynie Stacje Chemiczno-Rolnicze.
Forma, w jakiej zostanie podany azot w nawozie startowym, jest równie ważna, jak precyzyjne określenie dawki, którą należy przeznaczyć na dany plon. Rośliny pobierają azot w jednej z dwóch form: anionów azotanowych, czyli tzw. saletry lub kationów amonowych. Czym się różnią?
Głównym celem stosowania nawozów startowych z azotem przy uprawie rzepaku, jest pobudzenie rozety do szybkiego wzrostu. Tym samym, do tego celu idealnie nadaje się forma azotanowa azotu, która jest w stanie realnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną rośliny i szybko odbudować rozetę rzepaku.
Jakie nawozy sprawdzą się w przypadku uprawy rzepaku? Jedna z propozycji to ASX Start: https://agrosimex.pl/product/asx-start/. To preparat przeznaczony do doglebowego, startowego nawożenia rzepaku, wczesną wiosną. Opisywany nawóz startowy jest na tyle uniwersalny, że można go stosować na wszystkich rodzajach gleb, na których występują niedobory fosforu i cynku. Wysoka rozpuszczalność nawozu w wodzie powoduje, że znajdujący się w nim fosfor jest łatwo dostępny dla roślin, a tym samym zapewnia intensywny rozwój ich systemu korzeniowego. Z kolei znajdujący się w składzie nawozu cynk sprawi, że młode rośliny zyskają większą odporność na wiosenne chłody. Cynk wspomoże również prawidłowy wzrost rzepaku i pozwoli uzyskać wysokie plony.
Grafika: stock.adobe.com
Artykuł sponsorowany
Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…
Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…
Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…
Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…
Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…
Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…