Ogród

Mieczyki w ogrodzie – krok po kroku

Mieczyki w ogrodzie – krok po kroku, fot. pixabay

Mieczyki (inaczej gladiole) to rośliny z rodziny kosaćcowatych. Wywodzą z tropikalnych i subtropikalnych regionów świata. W rodzimej florze mamy dwa gatunki: miecznik błotny i miecznik dachówkowaty. Nazwa łacińska rośliny (gladius – miecz) miała być związana z kształtem liści, przypominających miecz i najprawdopodobniej zawdzięczamy ją Pliniuszowi. Bulwy mieczyka były używane do celów spożywczych, podobno mąkę z bulw używano w średniowieczu do wypieku chleba, a także jako antidotum na ból zęba. Przodkami większości współczesnych mieczyków są gatunki południowoafrykańskie, które zostały przywiezione do Europy w XVII wieku. Mieczyki dość łatwo się krzyżują. Pierwszą hybrydę otrzymał w 1807 roku William Herbert. Później gatunki krzyżowali ogrodnicy belgijscy i amerykańscy. Nowe gatunki stawały się coraz większe, bardziej odporne i efektowniejsze. Nie można też zapomnieć o ich oszałamiających kolorach.

Mieczyki – wygląd

Gladiole to niezwykle efektowne rośliny, osiągające od 80 do 130 cm. Na grubej jasnozielonej łodydze osadzają się okazałe kielichowate kwiat zebrane w średniej wielkości grona, umieszczone po jednej stronie łodygi. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie, poczynając od położonych najniżej. Sama łodyga otoczona jest dość ściśle liśćmi w kształcie miecza.

Mieczyki – wybredni mieszkańcy ogrodów

Hodowla mieczyków jest trudna. Aby pięknie zakwitły, trzeba wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Musi być to miejsce słoneczne, zaciszne, wolne od przeciągów. Najbardziej odpowiada im gleba przewiewna żyzna, o charakterze próchniczym. Mieczyki pięknie się rozrastają i kwitną w drugim roku po oborniku. Są dość „żarłoczne” i dlatego w okresie wegetacji wymagają nawożenia nawozami wieloskładnikowymi. Nie lubią suszy, dlatego muszą być regularnie podlewane niewielkim strumieniem wody, bezpośrednio pod roślinę.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Jak sadzić mieczyki?

Mieczyki wyrastają z bulw. Bulwy sadzi się na wybranych stanowiskach od połowy kwietnia do połowy maja. Nie należy jednak rygorystycznie przestrzegać tych terminów. Najważniejsza jest gleba, która powinna być odpowiednio przygotowana. Jeśli trochę się ogrzeje – do 10°C i przeschnie, można bulwy sadzić, najlepiej w odstępie tygodniowym. To nam zapewni ciągłość kwitnienia. Do sadzenia trzeba wybierać okazy dorodne i zdrowe. Przed posadzeniem powinny być spryskane preparatem grzybobójczym, a jeszcze lepiej zamoczyć je w przygotowanej zawiesinie z preparatu, na około 15 min. Po wyjęciu powinny być delikatnie osuszone i dopiero wtedy sadzone. Mieczyki sadzi się sprawdzając wielkość bulwy. Głębokość nasadzeń to trzykrotność wysokości konkretnej bulwy. Między poszczególnym roślinami powinno być około 10 cm odległości. Należy zostawić miejsce dla palików, które będą podtrzymywały rośliny.

Zimowe przechowywanie mieczyków

Mieczyki zaczynają kwitnąć od połowy lipca do połowy września. Niektóre odmiany kwitną jeszcze w październiku. Po zakończeniu okresu wegetatywnego, należy o nie odpowiednio zadbać. Na pewno nie mogą pozostać na sezon zimowy w glebie, bo są zbyt wrażliwe na niskie temperatury. Miesiąc po przekwitnięciu, wszystkie bulwy należy wykopać z gleby i oczyścić. Polega to na usunięciu łusek, resztek pędów, pozostałości liści. Tak przygotowane bulwy należy przez kilka dni przetrzymać w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Od bulwy zasadniczej następnie trzeba oddzielić tzw. bulwiki przybyszowe. To z nich, za dwa, trzy lata będą kolejne kwiaty. Bulwa zasadnicza, z której wyrastał pęd rośliny, jest już martwa. Na szczęście wydaje ona bulwy potomne, z których rozwiną się w przyszłym sezonie nowe rośliny. Rozdzielone i oczyszczone bulwy rozkłada się w specjalnych skrzynkach i lekko przysypuje suchym torfem, a następnie pozostawia w chłodnym pomieszczeniu (piwnica) i czeka do wiosny.

Warto wiedzieć

Mieczyki powinny być co roku sadzone w innych miejscach. Warto wiedzieć, że chociaż pięknie wyglądają w towarzystwie innych kwiatów, nie zawsze sąsiedztwo jest dla nich korzystne. Powinno się unikać astrów, bratków, pelargonii, petunii i lilii. Są one nosicielami chorób grzybowych, które łatwo mogłyby się przenieść na mieczyki.

Piękne mieczyki może wyhodować nawet początkujący ogrodnik, pod warunkiem, że będzie przestrzegał podstawowych zasad hodowania tych królewskich kwiatów.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

admin

Recent Posts

Stratyfikacja nasion: jak wspomóc kiełkowanie roślin?

Stratyfikacja nasion to technika, która polega na poddaniu nasion działaniu niskich temperatur i wilgoci w…

3 miesiące ago

Modernizacja traktora – jak łatwo dodać wspomaganie i zwiększyć jego możliwości

Traktor jest niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Jednak pomimo coraz atrakcyjniejszych warunków zakupu i licznych…

3 miesiące ago

Uprawa piwonii może być łatwiejsza i bardziej efektywna, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików

Piwonie (Paeonia) to rośliny wieloletnie należące do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae). Znanych jest około 30 gatunków…

3 miesiące ago

Charczenie kur – groźna choroba niosek

Zachowanie zdrowia kur to jeden z podstawowych obowiązków hodowców. Jest to proces skomplikowany, ale odpowiednie…

3 miesiące ago

Buty robocze i odzież BHP – dlaczego są tak ważne?

Hurtownia Magros BHP to idealne miejsce dla firm szukających wysokiej jakości odzieży roboczej, która zapewnia…

3 miesiące ago

Najpierw pszczoły, potem człowiek – innego końca świata nie będzie

Niedawna dyskusja o słowach, jakich używamy na temat odchodzenia zwierząt, która przetoczyła się przez łamy…

4 miesiące ago